14 Milyon Android Cihazına Bulaştığı Tespit Edilen CopyCat Virüsü Tehlike Saçıyor!

0
453
CopyCat Android Virüsü

Android dünyasını derinden sarsan bir virüs geçtiğimiz günlerde keşfedildi ve tabiri caiz ise yer yerinden oynadı. Check Point isimli güvenlik firması tarafından keşfedilen zararlı/virüs yaklaşık olarak 14 milyon Android cihazına bulaşmış durumda ve tehlike her geçen gün artıyor.

Virüs bulaştığı 14 milyon cihazın 8 milyonunu rootlayarak kontrolü ele alıyor ve 3.8 milyon istenmeyen reklamı kullanıcıya göstererek para kazanıyor. Ayrıca 4.4 milyon cihazda ise reklam gösteriminden öte parolaları çalmak için hazır durumda bekliyor.

Yetenekleri ile güvenlik uzmanlarını şaşırtan virüs, Google Play Store’daki çeşitli uygulamalar aracılığıla da cihazlara bulaşabiliyor. Bulaştığı cihazı rootlayarak tam kontrol yetkinisi ele almayı hedefleyen virüs eğer ki bunu yapamazsa reklam virüsleriyle sahiplerine para kazandırıyor.

Her türlü sahibine para kazandıran bu virüs Google yetkililerine bildirildi ve virüsü içeren uygulamalar Google Play Store’dan jet hızıyla kaldırıldı fakat virüs Android mağazası dışından da cihazlara erişebilir durumda.

Sahibine yaklaşık 1.5 milyon dolar kazandırdığı tahmin edilen virüsün kim tarafından oluşturulduğu ve servis edildiği ise araştırılıyor. Virüse karşı dikkatli olmak gerekiyor. Kendini kanıtlamış uygulamalar haricinde hiçbir uygulamayı şu süreçte indirmemenizi tavsiye ederiz. Hepsinden öte, Google Play Store dışında hiçbir kaynaktan uygulama indirmemeniz güvenliğiniz için oldukça önemli.

Yorum Yapın, Değer Katın: