Android 7.0 Bluetooth Sorunları ve Çözümü

0
2539
android-bluetooth-2

Android 7.0 Bluetooth Sorunları Mı Var? Nedir Bu Sorunlar?

Android dünyasının kendi içinde oluşturduğu bazı sorunlar var bildiğiniz gibi. Hemen hemen her işletim sistemi, kendi içinde farklı bir güncelleme yayımlıyor ve ilk kullanımlarda bazı sorunlar baş gösterebiliyor. iPhone cihazlarında dahi işletim sistemi hataları çıkabiliyor iken, Android işletim sisteminde bu hataları görmemiz, ilk güncellemeler adına çok normal diyebiliriz. Lakin Bluetooth hatası biraz farklı. Android dünyasında bilindiği gibi hala pek çok cihaz Android 6.0 Marshmallow işletim sistemine geçmiş değil. Ama Android 7.0’ı alan cihazlarda bu Bluetooth iletişim sorunu ve bağlantı sorunu ortaya çıktı ve insanlar bunun nedenini merak ediyor. Android 7.0 Nougat işletim sistemi, pek çok cihazda şu an için kullanılıyor. Peki ama bu sorun nasıl çözülecek? Gelin üzerinde konuşalım ve çözümleri inceleyelim.

Çözüm 1:

 Android 7.0 Nougat işletim sisteminde oluşan bu hatalar, Google’a rapor ediliyor zaten anlık olarak. Bu hataların üzerinde, Google yeni bir güncelleme çalışması yaptı ve Android 7.1 güncellemesi ile sorunları çözdüğünü açıkladı. Bu ay içerisinde hemen hemen Android 7.0 Nougat’ın kurulu olduğu bütün cihazlara yavaş yavaş gelecek olun 7.1 güncellemesi ile Bluetooth sorunu çözülmüş olacak. Ama tabi yeni güncellemeden önce yapılabilecek bazı konular ve ipuçları var diyebiliriz. Peki nedir bunlar? Hemen 2. Çözüm ile devam edelim.

Çözüm 2:

Cihazınızda Bluetooth bağlantısı yaşarsanız, yeniden başlatmayı deneyin mesela ilk olarak. Bu sayede eşleşmiş cihazlar arasında temiz ve yeniden oluşmuş bir bağlantı oluşacak. Sorunlar aniden oluşabiliyor ve karşıdaki cihaza göre değişkenlik gösterebiliyor. Bu çözüm yöntemi belki hiç uğraşmadan (yeni güncellemeleri beklemeden) işinizi çözebilir. Denemekte fayda var.

Çözüm 3:

Bluetooth cihazlarını listeden çıkarın. Daha önceden eşleşmiş olan cihazların hepsini tek tek eşlenmiş cihazlardan silin. Bu sayede yeni güncelleme ile yeni bir eşleşme yapın (söz konusu cihazlar ile) ve ardından sorunun çözülmesini bekleyin (zira bu işlem de sorunları hızlı bir şeklide çözebilir).

Çözüm 4:

Maalesef ki pek çoğumuzun sevmediği ve kolay kolay tercih etmediği bir yöntem olan, fabrika ayarları yöntemi. Eğer yukarıda yer alan çözümler işe yaramadıysa, bu sefer de fabrika ayarlarına cihazınızı sıfırlayabilirsiniz. Bu sayede Bluetooth bağlantısı ve yazılımı da sıfırdan çalışacak ve sorunlar giderilmiş olacak (yukarıdaki çözümler olmazsa kesinlikle deneyin bu yöntemi, tabi yedeklerinizi alarak).

Çözüm 5:

Bir önceki işletim sisteminize dönün. Şayet Android 7.0 Nougat ile sağlıklı bir performans göremiyor iseniz, bir önceki işletim sistemine dönebilirsiniz. Bu sayede, Android 7.0 Nougat için oluşan sorunları çözebilecek yeni bir işletim sistemi güncellemesi yayımlanana kadar beklemiş olursunuz ve söz konusu yeni güncellemeleri hatasız bir şeklide kurabilirsiniz.

Şimdiden geçmiş olsun dileklerimizi iletiyoruz ve en kısa zamanda çözüme ulaşmanızı bekliyoruz. Alternatif yöntemler ya da sorun ile karşılaşan arkadaşlarımız yorum olarak katkıda bulunabilir bizlere.

Yorum Yapın, Değer Katın: