Android 7.0 Nougat Wi-Fi Problemi Nasıl Çözülür? Cevabı Rehberimizde!

0
1490
android-nougat

Google‘ın ilk Android sürümünü çıkardığı günden bugüne tam 7 yıl geçti. O zamandan bu zamana Android’in çeşitleri sürümleri piyasaya çıkmasına ve Wi-Fi teknolojisinde büyük gelişmeler yaşanmasına rağmen Android’in hemen hemen her sürümünde Wi-Fi sorunları baş gösteriyor. Son çıkan Android 7.0 Nougat‘da bu sıkıntıdan nasibini almış durumda.

Bu sorunlardan en çok görüleni ise Wi-Fi bağlantısının sürekli kesilmesi ve indirmede meydana gelen yavaşlıklar. Neyse ki rehber yazımız ile bunun gibi sorunlarını, muhtemelen aşağıda verilen ipuçlarının yaparak çözebileceksiniz. Android Nougat’ta yer alan bazı Wi-Fi sorunları çözülmeyebilir ancak daha verimli bir Wi-Fi kullanımına kavuşmanız yüksek ihtimal.

Öncelikle Herşeyi Yeniden Başlatın

Android Nougat cihazınızda, aniden çıkan bir Wi-Fi sorunu oluşursa ilk olarak Android cihazınızı ve kablosuz ağ yönlendiricinizi yeniden başlatın. Yeniden başlatma olayı genellikle elektronik cihazlarda kronik olmayan, anlık gelen sıkıntılarda oldukça başarılıdır ki biz Türk milleti olarak her sorunumuzu böyle çözeriz 🙂

Bilinen Ağları Unutun

Telefonunuzu Android Nougat’a güncelledikten sonra telefonunuz sürekli bir Wi-Fi ağına bağlanmaya çalışıyor ise ve sonuç alamıyor ise öncelikle o Wi-Fi ağını unutmayı deneyin.

Mevcut Wi-Fi ağını unutmak için, Ayarlar<Wifi<Unutmak İstediğiniz Ağın Üstüne Basılı Tutunuz

wifi-agi-unutma

Farklı Bir DNS’ye Geçin

Eğer Android Nougat yüklü cihazınız sorunsuz bir şekilde Wi-Fi’ye bağlanabiliyor ancak aynı Wi-Fi’ye bağlı cihazlara göre daha yavaş bir indirme işlemi gerçekleştiriyor ise DNS ayarlarınızı değiştirmeyi deneyiniz.

Bunu yapmak için daha önceki adımda olduğu gibi bağlı olduğunuz Wi-Fi’yi unutmanız gerekiyor. Ayarlar<Wifi<Unutmak istediğiniz ağa basılı tutunuz. Daha sonra tekrardan o ağa bağlanmak isteyiniz ancak şifre ekranı geldiği zaman gelişmiş seçenekleri göstere tıklayınız. Daha sonra açılan pencereden DNS ayarlarınızı resimde görüldüğü gibi DNS 1: 8.8.8.8 DNS 2: 8.8.4.4 şeklinde ayarlayınız.

wifi-dns-degistirme

DNS ayarları resimde görüldüğü gibi düzeltilirse daha hızlı bir indirme hızına sahip olabilirsiniz.

wifi-dns-degistirme-2

DNS ayarlarınızı da belirtildiği gibi değiştirdikten sonra şimdi Wi-Fi şifrenizi girerek kablosuz ağınıza bağlanabilirsiniz. Umarım bu yöntem ile yaşadığınız yavaş internet sorunu çözülür.

Modeminizi Resetleyin

Bazen Wi-Fi ile ilgili sorunlar telefonunuzdan değil yönlendiricinizden gelebilir. Bu yüzden modeminizi sıfırlamakta fayda var. Ayrıca modeminizin arayüzüne girerek modeminizin güncel olup olmadığı kontrol edin eğer güncel ise modeminizi resetleyin. Ancak unutmamanız gereken ise eğer kullanıcı adı şifre gibi bilgileri bilmiyorsanız bunu modeminizin arayüzünden kontrol edip not ediniz.

Son Çare Fabrika Ayarlarına Dönmek

Tüm bunları yapmanıza rağmen internet ile ilgili sıkıntınızı halen devam ediyor ise maalesef tek bir çözüm kalıyor, o da Android cihazınızı fabrika ayarlarına çevirmek. Cihazınızı fabrika ayarlarına çevirdiğiniz zaman, tüm uygulamalarınız,verileriniz, notlarınız, kişileriniz silinecektir. O yüzden sıfırlama işlemi yapmadan önce yedek almayı unutmayınız. Cihazınızı fabrika ayarlarına çevirmek için, Ayarlar<Yedekle ve Sıfırla<Fabrika Ayarlarına Sıfırla adımlarını takip edebilirsiniz.

Yukarıdaki adımların hepsini yapmanıza rağmen sorununuz çözülmüyor ise öncelikle kullanmış olduğunuz modemi, ödünç bir modem ile değiştirip hız testi yapınız. Eğer sıkıntı modem de değil ise muhtemelen güncellemenizde bir sıkıntı vardır. Birkaç hafta sabrettiğiniz taktirde üreticiniz bu hatanın farkına varıp, hata düzeltmeleri ve performans iyileştirmeleri adı altında yeni bir güncelleme ile sorununuzu çözecektir.

Yorum Yapın, Değer Katın: