Android 7.0’a Karşı Kıskandıran iOS 10 Kullanım Oranı!

0
156
ios-ve-android

Android’in tüm dünyada iOS’a göre daha yaygın olduğu bir gerçek ancak güncelleme anlamında belkide dünyanın en gerisinde seyreden bir işletim sistemi olduğu gerçeği de var. Daha önce bunun nedenlerini sizlerle paylaşmıştık.

Apple’ın iOS 10 için paylaştığı kullanım oranı Android 7.0’ın oldukça arka planda kaldığını gözler önüne seriyor. Android 7.0 için şu anda Google’ın paylaştığı kullanım oranı %0.3 olarak görülüyor. Buna karşın Apple’ın paylaştığı iOS 10 kullanım oranı ise %63.

ios-10-kasim-kullanim-orani

İlginçtir ki Android’in son iki sürümü dahi şu anda bir yaşını doldurmuş olan iOS 9’un yanına dahi yaklaşamıyor. iOS 9’un kullanım oranı halen %29. Buna en yakın Android sürümü ise %25.2 kullanım oranı ile Android 4.4 (KitKat). Android 4.4’den sonra en yakın sürümlerin ise Android 6.0 ve Android 5.1 olduğunu belirtelim.

android-kullanim-oranlari

iOS’un her yeni sürümünün kısa sürede yaygınlaşması ise öncelikle Apple’ın güncelleme ekosisteminden kaynaklanıyor. Ne yazık ki Google bu konuda etkin bir ekosistem oturtabilmiş değil. Bugün Android için en popüler markanın amiral gemisini dahi alsanız güncellemeler sorun oluyor.

Her yeni Android sürümü ile bu kez güncelleme problemi yaşanmayacak denilse de ne yazık ki yaşanıyor ki bu düzende devam edilirse yaşanmayada devam edecek gibi duruyor. Bakalım Google bu konuda gelecekte beklenen yönde bir politika güncellemesine gidecek mi, bekleyip göreceğiz.

Yorum Yapın, Değer Katın: