Android 7.1 İle Neler Geliyor?

0
93
android-7-1-nougat

Google‘ın Android 7.0 Nougat güncellemesini yayınlamasından ardından şimdilik geliştiriciler için sunduğu Android 7.1 birçok yeniliğe ev sahipliği yapıyor. Şimdilik sadece Nexus 6P, Nexus 5X,Pixel,Pixel XL ve Pixel C‘ye gelen güncellemeler neler içeriyor hep birlikte detaylı olarak inceleyelim.

1- Kısayollar (Bir Bakıma 3D Touch)

android-nougat-kisayollar

Android 7.1 bile gelen en büyük yenilik diyebileceğimiz özellik olan kısayollar ile Apple’da yer alan 3D Touch‘a benzer bir gelişme göreceğiz. Ana ekrandayken kullanmak istediğiniz uygulamaya uzun süre bastığınız zaman, uygulama üzerinde belirli kısayollar çıkıyor ve kısayolları kullanarak daha kolay bir kullanım sağlıyor. Şuan uygulama üzerindeki kısayollar da beta sürümünde olduğu için düzenlemelere izin verilmiyor ancak nihai sürümden sonra çok da kullanışlı bir özellik haline gelecektir.

2- Hızlı Ayarlar Bölümü

android-nougat-hizli-ayarlar

Yukarıdan aşağıya kaydırmanız ile gelen bildirim ve hızla ayarlar bölümünde de ufak tefek değişiklikler yapılmış. Google’nın değiştirdiği bu kısmı artık tamamen açmadan ayarlara kolayca geçiş için kısayol eklenmiş.

3- Yeniden Başlatma

android-nougat-yeniden-baslatma

Genellikle Android telefonlarının hemen hemen hepsinde güç tuşuna basıldığında “Telefonu Kapa” ve “Yeniden Başlat” seçenekleri çıkıyor ancak bu saf Android arayüzünde sadece “Telefonu Kapa” olarak sınırlıydı. Sonunda Google, “Yeniden Başlat” seçeneği de eklemiş oldu.

4- Destek Bölümü

android-nougat-destek

Google’ın öncelikle Pixel ve Pixel XL için sunduğu destek bölümü artık Android 7.1 ile diğer Google telefonlarında geliyor. Ayarlar bölümüne eklenen sekme ile, sorun yaşadığınız konuyu destek bölümünde arama imkanınız var. Ancak Pixel ve Pixel XL’da olduğu gibi Google Destek Birimi ile irtibata geçme şansınız ne yazık ki yok.

5- Ses Paneli

android-nougat-ses-paneli

Nexus telefonlarda ses düzeyini ayarlamada kullanılan panelde ufak değişiklik ile ikonlara ek olarak karışıklıkların önüne geçmek için metin de eklenmiş.

6- Hareket / Hamle

android-nougat-hareket

Google‘ın Moves olarak adlandırdığı yeni özellik sayesinde ana ekran tuşuna iki kere basarak kamerayı açma, telefonu iki kez döndürerek kameralar arasında geçiş yapma ve telefonu kaldırınca bildirimleri görebilme imkanı sağlayan bir takım kullanımı kolaylaştıran özellikler eklenmiş.

7- Yeni Güncelleme Bölümü

android-nougat-guncelleme

Ayarlar > Hakkında > Güncellemeleri Denetle kısmından ulaştığınız güncelleme ekranı da yenilenmiş ve daha sade ve şık bir arayüz oluşturulmuş.

Şimdilik Android 7.1‘de göze çarpan yenilikler bunlar. Başka yeniliklerin çıkması durumda sizinle paylaşmaya devam edeceğim.

Yorum Yapın, Değer Katın: