Android Cihazlara Custom Rom Nasıl Kurulur?

1
555
img_1791

Bir android cihaza sahipseniz ve performansından şikayetçiyseniz ya da çok daha farklı özellikler katarak cihazınızın bilinmeyen ayarları ile çok daha farklı bir cihaz elde etmek istiyorsanız ya da sadece meraktan bu konu ile ilgiliyseniz bu makalemiz sizin için oldukça faydalı olacaktır.

ROM Nedir?

img_1792

Bildiğiniz gibi ya da bilmeniz için söyleyelim android işletim sistemi tamamen açık kaynak koda sahip olduğu için geliştiriciler ve bu işe merak saranlar birkaç yöntemile telefonlarında değişiklikler yapabiliyor. Bu değişiklikler ise tamamen size kalmış türden. İster bir özelliğin görüntüsünü değiştirin isterseniz cihazınızda hiç olmayan bir özelliği cihazınıza entegre edin. İşte tüm bu değişiklerin tek bir dosya haline getirilmesine ROM denir.

Kısaca Google hali hazırda saf android dosyasını ücretsiz olarak kullanıcılara sunmuş duruöda. Geliştiriciler ve meraklılar da bu dosyayı çekip belirli değişiklerile telefon ve tabletlerde görsel değişikliği ve performans artışı sağlayabiliyorlar.

Peki neden böyle bir işleme gerek duyarız ?

img_1793

Aslında kullanıcıların çoğu böyle birözellikden haberdar bile değil. Ancak custom rom kurarak cihazımıza kendimize göre özellikler kazandırabiliriz ya da son güncellemelere sahip olabilirsiniz. Örneğin cihazınıza güncelleme gelmedi diyelim bu sizin cihazınızın donanımsal olarak bu güncellemeyi desteklemediği anlamına gelmez bu sadece üreticilerin bir satış politikası. Başta Cyanogen Mod olmak üzere pek çok geliştirici Android cihazlar için rom geliştiriyor ve bunu kullanıcılar ile buluşturuyor. Siz de bu güncellemeleri kendiniz deneyerek sizin için en uygunu seçebilirsiniz.

Uyarı: Birazdan anlatılacak işlemler cihazınıza Root yetkisi kazandıracak ve bu yetkiden sonra eğer garantiniz devam ediyor ise cihazınız garanti dışı kalacaktır. Ayrıca cihazınızda bulunan önemli dosyaları yedeklemeniz sizin için faydalı olacaktır.

Nasıl Custom Rom yükleriz ?

img_1791

İlk olarak cihazınıza yuksrıda bahsettiğimiz Root yetkisini kazandırmanız gerekiyor. Bu işlem her marka için farklı şekilde yapılmaktadır. Örnek vermek gerekirse Samsung cihazlar için Odin olarak adlandırılan program ile yapılıyorken Nexus cihazlarda ise Nexus ToolKit isimli programı kullanmanız gerekiyor.

Siz de size uygun program aracılığı ile Android cihazınıza Root yetkisi kazandırdıktan sonra CWM ( Clock Work Mod) kurmanız gerekiyor. Bu mod hali hazırda her cihazda vardır.Bilgisayarlarda nasıl Bios varsa telefonlarda da bu mod mevcuttur. Ancak bizim yapabileceğimiz değişikler için  daha gelişmiş bir halini cihazımıza kurmamız gerekiyor.

Şimdi de internet bulduğum ROM dosyalarını cihazımızın hafızasına ya da hafıza kartına atıyoruz. Cihazımızda wipe işlemi yapılacağı için Rom dosyalarını hafıza kartınıza atmakta fayda var. Bu Rom dosyalarını nereden bulacağım derseniz teknoloji konusunda dünyanın en büyük forumlarından birisi olan forum.xda-developers.com adresinden ulaşabilirsiniz. Verilen adresten siteye girip, sitenin sağ tarafında yer alan bölüme cihazınızın modelini yazarak sizin için en uygun Rom dosyasını kolaylıkla bulabilsiniz.

Size en eygun Rom dosyasını seçip indirdiniz ve indirdiğiniz Rom dosyası *.zip uzantılı bu dosyayı çıkarmadan zipli hali ile hafıza kartına atın ve CWM modunu da cihazınıza yüklediyseniz artık Rom atma işlemine başlayabilirsiniz.

Android Telefonların Root’lanması İçin 10 Neden

Not: Kurmuş olduğunuz CWM arayüzünde seçim işlemini yapmak için genel olarak Home Tuşu ile birlikte yapılabilmektedir.

Şimdi Rom kurma işlemini adım adım hep birlikte yapalım.

1.Adım: İlk orak indirdiğimiz *.zip uzantılı dosyayı cihazımızın hafıza kartına atıyoruz ve telefonumuzu ya da tabletimizi kapatıyoruz.

2.Adım: Cihazınız kapalı konumdayken CWM yani Recovery modunu açmamız gerekiyor. Bu işlemi yapabilmek için cihazımızda yer alan Ses Açma+Home Tuşu+Güç Tuşu‘na aynı anda basılı tutup aşağıda yer alan resimdeki görüntü gelinceye kadar bekliyoruz. ( Bu işlemde bazı cihazlarda farklılık gösterebilir. Örneğin Ses Tuşu+Power Tuşu‘na basmanız gibi. Kendi cihazınızda nasıl olacağını küçük bir araştırma ile öğrenebilirsiniz.

img_1790

3.Adım: Tüm bu adımları sıkıntısız olarak yaptıysanız ve CWM moduna da girebildeyseniz az bir işlemimiz kaldı. ” wipe data/factory reset” seçeneğine geliyoruz. Bu seçenek cihazınız tamamen formatlatacağınız anlamına geliyor bu işlemi yapmadan sıfırdan temiz bir Rom kurmamız mümkün değil. Kısaca bu işlemi yapmadan diğer adımlara devam ederseniz cihazınız açılsa dahi bir takım hatayı da barındıracaktır. Fakat aynı tabana sahipromlarda Wipe işleminizi yapmanıza gerek yoktur.Aynı taban olarak bahsedilen “Slim Rom” kuranlar için geçerli. Bu işlemi yapacaklar için cihazınıza wipe işlemini yapmanıza gerek yoktur.

4.Adım: Wipe işlemini de yaptınız artık Rom dosyanızı cihazınıza kurabilirsiniz. Bunun için de aynı moddan ” install zip from sdcard “ seçeneğine gelmemiz gerekiyor. Bu seçeneğe girdikten sonra hafıza kartınıza attığınız dosyayı bulup seçmeniz lazım. Dosyanızı bulup seçtikten sonra Rom kendiliğinden kurulacaktır.

Tüm bu işlemler bittikten sonra ekranın alt kısmında “Complete” yazısı yer alacaktır. Eğer bu yazıyı gördüyseniz tebrik ederiz cihazınız için Rom işlemini tamamladınız.

Artık cihazınızı yeniden başlatıp seçmiş olduğunuz Android deneyimini yaşayabilir memnun kalmazsanız aynı işlemleri tekrarlayarak başka bir Rom dosyası kurabilirsiniz.

1 YORUM

Yorum Yapın, Değer Katın: