Android Cihazlarda Bankacılık Güvenlik Açıkları!

0
135
android-cihazlarda-bankacilik-guvenlik-aciklari
android-cihazlarda-bankacilik-guvenlik-aciklari

Android cihaz kullanıcısı iseniz şayet, bankacılık uygulamalarında yaşanan güvenlik açıkları sizi de tehdit ediyor olabilir, bu konuya dikkat çekmek istiyoruz. Yeni keşfedilen bir Truva atı virüsü Android cihazlardaki bankacılık uygulamalarına erişerek kullanıcıların özel bilgilerini toplamayı amaçlıyor. Uygulamaya sahte giriş ekranı ekleyen virüs bu şekilde kullanıcıdan kredi kartı bilgilerini ya da mobil bankacılık giriş bilgilerini talep ediyor. Yani oldukça farklı bir yöntem olan bu seçenek ile kişiler kandırılabilir, aman dikkat edelim arkadaşlar!

Banka Uyarılarına Engel!

Bankalar müşterilerini bu tarz virüslere karşı uyarmak için SMS gönderiyor ancak virüs SMS servisine müdahale ettiği için bu mesajlar kullanıcılara iletilemiyor. Yani ortada büyük bir sıkıntı var diyebiliriz. Virüsün SMS servisine müdahale etmesinin asıl sebebi ise iki aşamalı doğrulama sistemini kullanıcının haberi olmadan kullanabilmek. Böylece yapılacak bankacılık işlemleri için gönderilen SMS kodu virüs tarafından okunabiliyor ve böylece detaylı bir müdahale de ön plana çıkarılmış oluyor.

Çok Kolay Tespit Ediliyor

Bu virüs, facebook uygulamasına girerken de kredi kartı bilgisi istiyor mesela. Bu yüzden aynı ekranı bankacılık işlemlerinde de görebilirsiniz. Çünkü düşünün bir, kredi kartı bilgisi isteyen facebook giriş ekranı mı olur? Şayet böyle bir şey görürseniz bilin ki virüs cihazınıza girmiş demektir. Aralarında Türkiye’nin de bulunduğu 12 farklı ülkedeki Android cihazları etkilediği tespit edilen virüs, Google Play Store’daki uygulamalarda yer almıyor. Yani bu virüsün bulaşmış olması için başka bir kaynaktan APK dosyası indirip cihazınıza yüklemiş olmanız gerekiyor. Yani bilgisayardan, ya da harici bir kaynaktan programı kurmanız lazım. Cihazınızda yer alan bir antivirüs programı varsa, bu program da virüsü tespit edebiliyor. Şayet bu virüs durumunu fark ederseniz, hemen ayarlardan uygulamalara erişimini durdurun (bir sonraki yazımız, bu konu ile ilgili olacak, okumanızı öneriyoruz). Sonrasında ise normal uygulamalarınızı kaldırır gibi, bu söz konusu uygulamayı da silmek (en son Google Play dışından kurduğunuz program ne ise onu silin -birden fazla ise hepsini silin-). Sonrasında ise sorun çözülmüş oluyor. Normalde kolay tespit edilse de, teknoloji ile arası iyi olmayanlar için sorun teşkil edebilir.

Yorum Yapın, Değer Katın: