Android Cihazlarda Klasörler, Resimler ve Uygulamalar Nasıl Gizlenir?

1
539
android-dosya-gizleme

Günümüzde akıllı telefonlar kimliğimizin, özel hayatımızın ve kişisel bilgilerimizin artık bir parçası hale geldi. Durum böyle olunca kullandığımız telefonlarda üçüncü şahısların görmesini, ulaşmasını istemediğimiz dosyalar,resimler ya da uygulamalar bulunabiliyor.

Annenizin telefonunuzu ödünç istemesi herkesten sakladığınız sevgilinizin resimlerini ortaya çıkarabilir. Ya da Angry Birds oynamayı seven yeğeninizin girmemesi ,görmemesi gereken dosyalar veya uygulamalar telefonunuzda bulunabilir. Bu sebepler böylece uzayıp gider sonuç olarak hemen hemen herkesin saklamak istediği birşeyler vardır. Peki bunu nasıl yapacağız? Bu konuda yardıma ihtiyacı olanlar için rehber yazımız oldukça faydalı olacak türde.

Android Cihazlarda Dosyalar Nasıl Gizlenir?

Çoğu Android cihazı dosyalarınızı gizlemek için fabrika çıkışında böyle bir özelliğe sahip değildir. Android 7.0 Nougat ile gelecek olan bu özelliği, henüz Android 7.0 almamış kullanıcılar ve daha eski Android sürüm kullanan ve yeni güncellemeyi alamayacak kullanıcılar için üçüncü parti uygulamalar mevcut.

File Hide Expert

Dosya gizleme konusunda en başarılı programlardan birisi olan ve tamamen ücretsiz olan bu uygulama sayesinde istediğiniz dosyaları gizleyebilir ve telefonunuzu daha emin şekilde kullanabilirsiniz.  Kullanımı da oldukça basit olan bu uygulama ile dosyalarınızı nasıl gizleyebileceğinize adım adım bakalım.

1.Adım 

Öncelikle aşağı kısımda bulunan indir butonunu kullanarak ya da Play Store’a File Hide Expert yazarak uygulamayı indiriyoruz. Daha sonra uygulamayı açtığımız zaman karşımıza böyle bir ekran çıkıyor.

1

2.Adım

Sağ üst köşede bulunan mavi klasör ikonuna tıkladığınız zaman karşınıza böyle bir ekran gelecek. Bu ekranda gizlemek istediğiniz dosyaları,resimleri seçerek kolaylıkla telefonunuzdan gizleyebilirsiniz.

2

3.Adım

Uygulamanın sağ üst tarafında bulunan üç noktaya tıklayıp “Settings” yazısına tıkladığınız zaman karşınıza böyle bir ekran çıkacak. Bu ekranda “Enable Password” seçeneğini işaretleyiniz ve “Change Password” yazısına tıklayarak gizlediğiniz uygulamaları açmak için kullanacağınız şifreyi oluşturabilirsiniz.

3

Android Cihazlarda Fotoğraflar Nasıl Gizlenir?

Android cihazınızda ulaşılmasını istemediğiniz tek şey eğer fotoğraflar ise sizin için de oldukça başarılı bir program mevcut. Bu uygulama sayesinde telefonunuzu içiniz rahat bir şekilde başkasına teslim edebilir ya da ortada bırakabilirsiniz.

Keep Safe

Fotoğraf gizleme konusunda en başarılı ve oldukça kolay kullanımı ile kullanıcılardan fazlası ile beğeni toplayan bu uygulamayı fotoğraflarınızı gizlemek için kullanabilirsiniz. Uygulamayı nasıl kullanacağınızı adım adım inceleyelim.

1.Adım

Yukarıda verilen bağlantıdan indir butonunu kullanarak ya da Play Store aracılığı ile uygulamayı indirdikten sonra uygulamayı açınız ve karşınıza böyle bir ekran gelecektir. Bu ekranda öncelikle uygulamanın bize özel olması için bir şifre belirliyoruz. Daha sonra mail adresi isteyecektir şifremizi unutmamız taktirde şifre sıfırlamak için kullanılacak olan bu mail adresini doğru bir şekilde yazmanız oldukça önemli.

screenshot_20161130-143923

2.Adım

Şifrenizi ve mail adresinizi belirledikten sonra karşınıza direkt olarak aşağıdaki gibi ekran çıkacaktır. Kısa bir öğretici ile başlayan programda devam etmek için sağ altta yer alan mavi (+) işaretine basınız.

screenshot_20161130-143951

3.Adım

Belirtilen ikona bastıktan sonra karşınıza kullanımı oldukça kolay bir ekran gelecektir. Bu ekranda ister resimlerinizi, ister kredi kartı bilgilerinizi ve videolarınızı kolaylıkla gizleyebilirsiniz. Gizlediğiniz uygulamaları sadece siz ve şifreyi paylaştığınız kişiler görebilir.

screenshot_20161130-144014

Android Cihazınızdan Uygulamaları Gizleme

Zaman zaman resim ve dosyaların dışında Android cihazımızda bulunan uygulamaları gizlemek isteriz. Bazı Android cihazlar kendiliğinden bu özelliği sahipken, çoğu Android cihazında ise maalesef bu özellik bulunmuyor. Bunun için üçüncü parti uygulamaları ihtiyacımız var bu uygulamalardan en başarılısı ise Nova Launcher.

Nova Launcher

Nova Launcher
Nova Launcher
Price: Free
  • Nova Launcher Screenshot
  • Nova Launcher Screenshot
  • Nova Launcher Screenshot
  • Nova Launcher Screenshot
  • Nova Launcher Screenshot
  • Nova Launcher Screenshot
  • Nova Launcher Screenshot
  • Nova Launcher Screenshot
  • Nova Launcher Screenshot
  • Nova Launcher Screenshot

Bu uygulamada aşağıda göstereceğim adımları takip ederek kolaylıkla istediğiniz uygulamayı gizleyebilirsiniz.

1.Adım

Öncelikle uygulamamızı yukarıda yer alan bağlantıdan ya da Play Store aracılığı ile indiriyoruz. Daha sonra karşımıza aşağıdaki gibi bir ekran çıkıyor. Daha sonra uygulamanın ana ekranında bulunan ayarlar kısmına giriyoruz.

screenshot_20161130-143716

2.Adım

Ayarlar’dan Uygulama Menüsü’ne girdikten sonra karşınıza böyle bir ekran çıkacaktır. Ancak size üzücü bir haber vermek zorundayım bir çok özelliği içinde barındıran ve aynı zamanda bir arayüz programı olan Nova Launcher‘ın uygulama gizleme özelliğini kullanmak için tam sürümünü satın almak zorundasınız. Eğer hala kullanacak iseniz aynı adımları izleyerek en alt kısımda bulunan “Uygulamaları Gizle” seçeneğini kullanarak istediğiniz uygulamaları sadece siz görebilirsiniz.

screenshot_20161130-143749

1 YORUM

Yorum Yapın, Değer Katın: