Android Dokunmatik Sorunu Nasıl Düzelir?

0
494
android-dokunmatik-sorunu-nasil-duzelir

Android telefonların en sık gördüğümüz sorunlarının başında dokunmatik sorunu geliyor. Gerçi bunu cihazdan değil de kullanıcı kaynaklı olarak görüyoruz. Telefonu düzensiz kullanmak ya da olası hareketlilikler ile telefonun yere düşmesi, sarsılması ve buna benzer şekillerde kullanılması dijital bir sorun yaratabiliyor. Bu yüzden size dair sunulan ve oldukça yoğun bir seçenek ile ön plana çıkarılan sorunlar adına bir çözüm listesi yapmak istedim. Benim de zamanında çok başıma gelen bu olayların, kendimde teşhisi ve çözümü şu şekilde olmaktadır.

 

Voltaj Sorunu Olabilir

         Telefonunuzun orijinal şarj cihazı dışında farklı bir şarj cihazı ile şarj ediyorsanız, şarj ettiğiniz aksesuarların voltajı yüksek ise telefonda ufak tefek sorunlar olabiliyor (tabi belirli bir zaman sonra). Bu yüzden volaj ayarına dikkat etmekte fayda var. Cihazınızın batarya özellikleri ile uyumlu bir cihaz size yeterli olacaktır. Örnek vermek gerekirse 0.5 W  bir bataryaya 2.0 W bir şarj cihazı ile şarj yapmak uzun vadede sorunlar yaratabiliyor. İşte bu sorunlardan birisi de Android dokunmatik sorunu oluyor.

 

Ekran Kırılmaz Cam Kullanımı

         Hassas olduğu için pek çok telefoncu kırılmaz ekran bandı kullanıyor, ekrana kırılmaz damperli (sıkıştırılmış) cam takıyor, taktırıyor. Lakin bu ürünlerin kaliteli olanları olmazsa şayet, bir süre sonra dokunmatik sorunu yaratabiliyor. Mesela temas sorunu ya da veri iletişimi gibi sorunlar ortaya çıkıyor ve bunun bütün sebebi daha ucuz diye taktığımız kalitesiz bir ekran kırılmaz camı olabiliyor. Bu tarz detaylara dikkat ederek, daha kaliteli ürünler kullanmaya özen göstermekte fayda var efendim. Bunlar dışında bir sorun oluyorsa, büyük ihtimalle cihaz düşüme sonrası bozulmuştur ve ekranında temas sorunu vardır. Bu teknik müdahale gerektiren bir konu olduğu için, o konuda teknik destek almanız gerekiyor. Donanımsal sorunlar her zaman teknik olarak çözülmeli çünkü.

Yorum Yapın, Değer Katın: