Android Dünyasında Güvende Kalmak Zor Mu?

0
185
android-dunyasinda-guvende-kalmak-zor-mu

Son dönemde karşılaştığımız ve sürekli yeni bir vakıa olarak gördüğümüz android güvenlik açıkları ihtiyaca göre kişilerin aradıkları seçenekleri ortaya çıkarıyor. Yani hem yoğun çalışmalar, hem de ihtiyaç için ortaya çıkardığımız seçenekler olmak üzere, birbiri ile uyumlu oldukça fazla merak konusu var. Peki ama gerçekten de Android güvenli mi?

Cevabı Soruda Gizli!

Her şeyde olduğu gibi, teknoloji dünyasında da hiç bir şekilde %100 tamamen her şeye kapalı bir halde olmak mümkün değil ama yapılacak şeyler yok değil tabi. Yani biz üzerimize düşen önlemi alırsak, yapmamız gerekenleri yaparsak, Android güvenli mi sorusuna vereceğimiz cevap evet olacaktır. Olabildiğince minimum seviyesine indirerek bu sorunları, daha güçlü, daha verimli ve daha keyifli bir çalışma sunmuş olacağız sizlere ve bu sayede hem arayışlarınıza cevap bulacağız hem de merak edilenleri konuşacağız.

Yeni Cihazlarda Sorun Çok Az

Güncel olarak son birkaç sene içerisinde çıkarılan ve özellikle büyük markaların ürünü olan Android cihazlarda genellikle sorun pek yaşanmıyor. Güvenlik açığı açısından yeni cihazlara hemen hemen her ay, ya da iki, üç ayda bir güncelleme geldiği için, olası açıklar hemen kapatılıyor. Yazılım ile ilgili bu açıkların kapatılması ve bunların daha verimli bir hal alması, güncel cihazlarda pek sorun oluşturmuyor açıkçası. Onun dışında resmi verileri incelediğimiz zaman, Android yani Google tarafından onaylanmış olan yazılımlar, programlar, oyunlar ve benzeri içerikleri cihazınıza yüklediğiniz zaman da bir sorun oluşmuyor. Lakin, Google Play dışı, internetten ayrı olarak indirdiğiniz Android dosyaları söz konusu olduğu zaman, işte o zaman bir sorun var demektir zira bazı zamanlarda cihazınız ile ilgili oluşan sorunlar, bu kaynağı belirsiz yazılımlardan dolayı oluşuyor, aklınızda olsun.

Google Play Dışında Uygulama İndirmeyin!

Eğer internette bir program görürseniz ya da telefonunuz için resmi market dışı başka yerden indirmek gibi bir durumunuz olursa, öncelikle o yazılımı market üzerinde aratın ve sonrasında marketten indirin. Şayet markette o yazılım yok ise bizce indirmeyin uygulamayı. Şayet kaynağını biliyorsanız, kimin olduğunu biliyorsanız o zaman bir sorun yok. Ama söz konusu Android sorunları ve açıkları bu şekilde oluşuyor, bu yüzden olabildiğince dikkat etmekte fayda var.

Yorum Yapın, Değer Katın: