Android Güncellemeleri Neden Geç Geliyor?

0
352
android-root-3

Android işletim sistemi çıkacağı zaman, daha fazla satış gerçekleştirmek ve işletim sistemini pazarlamak adına birçok firma işin içine girdi. Bu da Apple gibi tek elden sunmak yerine, Microsoft gibi birçok şirket ile iş birliği yapma politikasının başlangıcı oldu.

Bu konuda Apple‘a bakacak olursak, Apple çıkardığı cihazları geliştirirken sadece donanımı değil paralel olarak işletim sistemi olan iOS‘u da aynı çatı altında geliştirir . In House olarak tabir edilen bu sistem ile oldukça hız kazanır.  Sonuç olarak yeni bir telefon ya da güncellemeyi kullanıcılarına sunacağı zaman sadece 5-6 adet telefonu güncellemesi ve bunların uyumsuzluklarını ortadan kaldırmak gerekir. Yapılan bu işlemde öyle çok uzun zamanlar almaz ve güncelleme gelecek telefonlar hemen hemen aynı tarihlerde güncellemelerine kavuşurlar.

Peki işler Android’de nasıl yürüyor?

Android işletim sistemi kullanan cihaz dediğimiz zaman, Apple’da olduğu gibi sınırlı sayıda bir cihaz sayısı yok. Android kullanan cihaz modeli sayısı yaklaşık 4500. Durum böyle olunca tüm bu cihazlara aynı anda güncelleme vermek bazen zor bazen ise imkansız bir hale bürünüyor. Ayrıca kullanmış olduğunuz her Android cihaza güncellemede gelmeyebilir. Örneğin çocuk oynasın diye  aldığınız 120-130 TL’lik bir Android işletim sistemli tablete muhtemelen hiç bir zaman güncelleme gelmeyecektir. Hatta Samsung, HTC gibi dünya markası olmuş devlerin giriş seviye telefonlarını aldıysanız muhtemelen yine güncelleme gelmeyecektir.

Peki neden para verdiğiniz cihazın en güncel işletim sistemini kullanamıyorsunuz ?

Öncelikle Google, saf Android’i çıkartır ve kendi sattığı telefonlara verir.Bu telefonlar daha önce Nexus‘du şimdi ise Google Pixel ve Google Pixel XL. Daha sonra telefon üreticileri bu saf Android’i alırlar ve kendi cihazlarına entegre etmek için çalışmaya başlarlar. Bu süreç  HTC ve LG gibi saf Android’e yakın olan cihazlar için biraz daha kısa ancak Samsung gibi tamamen kendi arayüzü olan Touchwizz tarzı kullanımda bulunan firmalar için oldukça zor. Çünkü Android işletim sistemini kendi cihazlarına uyarlamak isteyen üreticiler değiştirdikleri veya geliştirdiklerini her yeni yer için başka bir kısımda sıkıntılar yaşıyorlar. Tüm testleri tamamlanmadan kullanıcılara sunamayan üreticiler bu konuda aylarını harcıyor.

Android güncellemelerinin Google cephesinden gelen geçirmelerin başlıca sebebi ise birçok farklı donanımı kullanan yüzlerce model cihaz ile uyumlu olarak çalışabilecek işletim sisteminin optimizasyon süreci. Bu süreç Google için ve üreticiler için oldukça zorlu bir süreç.

Size anlattığım bu süreci ele aldığımız zaman telefon üreticileri bu iş için oldukça fazla zaman ve para harcıyor. Diğer bir yandan da çıkaracakları yeni modeller üzerinde çalışan üreticiler tabi ki söz konusu para olunca eski model cihazlarına yeni çıkan güncellemeleri entegre etmek için uğraşmak ve para harcamak yerine tüm bu uğraş ve yatırımı  yeni modellere yöneltiyorlar.

Peki bu nasıl çözüme kavuşur? 

Şuan için bu sürecin kısalması mümkün görünmüyor. Anlattığım tüm bu kısımlar ele alındığında tek bir çözüm yolu var gibi görünüyor o da üreticilerin işletim sistemi uyarlamalarını Google çatısı altında yapmak. Ancak bu durumda oldukça rekabet ortamının olduğu, üreticilerin sızıntıların önüne geçmek için yoğun çaba gösterdiği şu durumda imkansız duruyor. Eğer ki Android güncellemelerini ilk ben alayım diyorsanız şimdilik tek yapmanız gereken Google tarafından çıkarılan ve saf Android kullanan Google Pixel ve Google Pixel XL gibi cihazları tercih etmek olacaktır.

Yorum Yapın, Değer Katın: