Android için En İyi 17 WhatsApp Hilesi ve İpucu

0
2613
android-icin-whatsapp

Hindistan gibi ülkeler için WhatsApp mobil iletişim için varsayılan yol haline gelmiş durumda. WhatsApp tamamen SMS’in yerini aldı ve VOIP aramaları için yakın zamanda da varsayılan hale gelebilir. WhatsApp’ın şu anda dünya çapından bir milyarı aşkın aktif kullanıcısı mevcut ve Asya ülkelerinde son derece popüler halde.

Onun basit bir SMS uygulaması gibi görülmesinin yanısıra aslında pek çok zengin özelliğe sahip olduğu bir gerçek.

Bu yazımızla, Android için WhatsApp uygulamasının gizli özelliklerini, hilelerini ve ipuçlarını size göstermeye çalışacağız.

1) Bilgisayarda WhatsApp’ı Kullanın

Pek çoğunuz biliyordur ya da bir çoğunuz haberdar olmayabilir. Evet WhatsApp’ı bilgisayarınızda kullanmanız mümkün. Elbetteki bunu yapabilmek için telefonunuza ihtiyacınız var.

öncelikle web.whatsapp.com’a gidin ve telefonunuzdan WhatsApp uygulamasını seçip ayarlarına gidin. Buradan WhatsApp Web seçeneğine dokunun ve açılan kamera arayüzünü web.whatsapp.com sayfasına çevirip QR kodunun okunmasını sağlayın.

Tebrikler! WhatsApp’ı artık bilgisayarınız üzerinden kullanabilirsiniz.

2) Belgeleri Kolayca Paylaşın

WhatsApp kullananlar için PDF gibi belgeleri paylaşmak artık her zamankinden daha kolay. Yapmanız gereken tek şey sohbet ekranının sağ üst köşesinde yer alan alt alta üç nokta ikonuna dokunmak ve “Dosya” seçeneğine dokunmak.

Hangi dosyayı göndermek istiyorsanız oraya gidin ve seçip gönderin.

3) Toplu Mesaj Gönderin

WhatsApp’ta grup konuşmalarının olması için mükemmeldir ama ne bir grup oluşturmadan, birden çok kişiye bir mesaj göndermek istiyorsanı? Evet bunun da oldukça kolay bir yolu mevcut.

WhatsApp’ın ana giriş ekranınında, sağ üst köşede yer alan ikona dokunun ve gelen ekran üzerinden toplu mesaj seçeneğine dokunun. Şimdi kimlere mesaj göndermek istiyorsanız o kişileri seçin.

Mesajı göndereceğiniz kişileri seçtikten sonra yazın ve gönderin!

4) Son Görülme ve Okundu Bilgisini Kapatma

WhatsApp’ta iletişimi kolaylaştıran, bizimle ilgili karşımızdaki kişiye daha fazla bilgi veren seçenekler mevcut ama kimi zaman bu seçenekler başımıza ağrıtabiliyor. Peki bundan kurtulmanın yolu yok mu? Tabiki var. Yapmanız gereken şey öncelikle

WhatsApp’tan Ayarlar > Hesap > Gizlilik > Okundu Bilgisini Kapat seçeneğine dokunmak. Böylece size mesaj gönderenin mesajını okusanız dahi ona okundu bilgisi iletilmeyecek.

Yine WhatsApp’tan Ayarlar > Hesap > Gizlilik menüsüne giderek Son Görülme menüsüne dokunun ve gelen diyalog ekranından Hiçkimse seçeneğine dokunun. Artık son görülme bilginiz kimseye gösterilmeyecektir.

Elbetteki bu seçenekleri veya seçeneklerden birisin kapatmanız karşı taraftakileri bu bilgilerini sizin de göremeyeceğiniz anlamına gelmektedir. Anlayacağınız ağır basan bir şitlik söz konusu 🙂

5) Can Sıkıcı Kişileri Engelleyin

Hayatın kendisi gibi bazen WhatsApp’ta da can sıkıcı insanlarla karşılaşabilirsiniz. Bu durumda onları engellemeniz gerekir ama nasıl?

WhatsApp ayarlarından Gizlilik menüsüne gidin ve Engellenen Kişiler menüsünden dilediğiniz kişileri ekleyip geri çıkartma yapabilirsiniz.

6) Konuşmaları Sessize Alma

Her zaman mesajları ile karşılaşmak istemediğiniz kişi veya grupları sessize almak kimi zaman oldukça iyidir. Çünkü ortalama günlük binlerce mesajın döndüğü bir grubun bildirimlerini almak başınızı fazlası ile ağrıtabilir.

Bunu yapmak için kişi veya grup konuşmanızın ekranını açın ve ekranın sağ üst köşesinde yer alan seçenek ikonuna dokunup sessize al seçeneğine dokunun. 8 saat, 1 hafta veya 1 yıl gibi sessize alma seçeneklerinden dilediğinizi seçin.

7) Mobil Veri Kullanımını Düşürün

Herhangi bir sohbette gelen dosyalar, fotoğraflar ve diğer ekler otomatik olarak indirilirler. Ancak mobil veri üzerinden böyle bir uygulama can yakıcı olabilir. Otomatik indirme özelliğini sadece Wi-Fi’a bağlıyken kullanmak istiyorsanız çözüm basit.

WhatsApp’tan Ayarlar > Veri Kullanımı > Otomatik Medya Yükleme menüsüne gidin ve sizin için en iyi ayarlamayı yapın.

8) Dosyaları Elle Silme

Telefonunuzun katı dosya yöneticisini kullanıyorsanız kolayca WhatsApp ile gelen tüm ekleri silebilirsiniz ama WhatsApp’ın dosya yöneticisi ile bunu daha kolay yapmanız mümkün.

WhatsApp’ın dosya yöneticisi ses, görüntü, video ve daha fazla seçeneklerde klasörlere ayrılmıştır. Bu dosya yöneticisi üzerinden toplu veya tekli silme yapabilirsiniz.

9) Mesajınızın Ne Zaman Okunduğunu Görün

Gönderdiğiniz mesajın ne zaman okunduğunu merak etmeniz tamamen doğaldır. Bunun için sohbet ekranından hangi mesajınızla ilgili görüntülenme detayını görecekseniz o mesajı seçin ve yukarıda yer alan “i” ikonuna dokunun. Tüm detaylar önünüze gelecektir.

10) Kişiye Özel Bildirim Sesi

WhatsApp’ın en iyi özelliklerinden birisi de şüphesiz bu. Sevdiklerinize, eşinize veya dostunuza özgü WhatsApp bildirim sesi atayabilirsiniz. Bunun için WhatsApp üzerinden kişi detaylarına gitmeniz ve bildirimleri kişiselleştir seçeneğine dokumanız gerekiyor.

11) Önemli Mesajları İşaretleyin

İşinizi kolaylaştıracak eşsiz bir özellikte şüphesiz geçmişe dönük, önemli mesajlara tek bir ekrandan erişebilmek. Bunu  için mesajı işaretlemeniz gerekiyor. Mesela herhangi bir konuşma ekranından sizin için önemli olan mesaj metnini işaretli hale getirin ve ekranın üst menüsünde beliren yıldız ikonuna dokunun.

Evet artık bu mesajı işaretli hale getirdiniz. Daha sonra bu mesaja erişmek için WhatsApp ana ekranından, sağ üst köşede yer alan seçenekler ikonuna dokunup işaretli mesajlar menüsüne gitmeniz yeterli.

12) Veri Kullanımını Optimize Edin

WhatsApp internet üzerinden arkadaşlarınızla veya sevdiklerinizle telefon görüşmeleri yapmak için iyi yollardan. Ancak internet bağlantınız yavaş olduğunda durum oldukça can sıkıcı hale gelebiliyor. Elbetteki veri kullanımını optimize etme seçeneğiniz kapalı ise…

WhatsApp’tan Ayarlar > Veri Kullanımı menüsüne gidin ve bu menüden düşük veri kullanımını seçili hale getirin.

13) Google Drive Yedeklemesini Özelleştirin

Sohbetlerinizin yedeklenmesi çoğu zaman önem taşımaktadır. Bunu yapmanızın en kolay yolu ise elbetteki WhatsApp ayarlarından Google Drive’ı tercih etmektir ki WhatsApp’ın sunduğu seçenek de budur.

Elbetteki bunu kişiselleştirmek, sadece Wi-Fi bağlantısı varken yedekleme yapılmasını sağlamak ve günlük, saatlik, haftalık veya aylık gibi periyotlarda yedekleme düzenini sağlamanız mümkün. Ama nasıl?

Ayarlar > Sohbetler > Sohbet Yedekleme menüsüne gidin ve yedekle düğmesine dokunun. Şimdi gelen ekrandan kendinize gör ekişiselleştirme yapabilirsiniz.

14) Video veya Fotoğrafları Göndermeden Önce Düzenleyin

Eğer WhatsApp’tan fotoğraf veya videoyu bir arkadaşınıza gönderecekseniz göndermeden önce kırpma veya kesme yapabilirsiniz.

15) Kalın, İtalik ve Daha Fazla Metin Kişiselleştirme Seçeneği

Mesajınızı kalın, italik veya üstü çizili olarak gönderebilirsiniz. Bunun için aşağıdaki yöntemleri uygulayın.

  • Kalın: Mesaj metninin önüne ve arkasına yıldız ekleyin. (*)
  • Italik: Mesaj metninin önüne ve arkasına alt çizgi ekleyin. (_)
  • Üstü Çizili: Mesaj metninin önüne ve arkasına tilde ekleyin. (~)

16) Google Voice ile Mesaj Yazdırın ve Gönderin

Telefonunuza bile dokunmadan mesajınızı yazdırabilir ve bunu gönderebilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken tek şey “Tamam Google, (kişi adı) WhatsApp’tan mesaj gönder” demek. Bu noktada Google Assistant sie göndermek istediğiniz mesajı soracaktır.

17) Ana Ekrana Sohbet Kısayollarını Ekleyin

Eğer favori konuşmalarınız varsa bunları ana ekranınıza ekleyerek daha rahat ulaşım keyfini yaşayabilirsiniz. Ana ekrana sohbet kısayolunu eklemek için herhangi bir sohbetin üstüne gelip 1-2 saniye basılı tutun ve gelen diyalog ekranından sohbet kısayolunu ekle seçeneğine dokunun. Evet hepsi bu kadar!

Sizin favori WhatsApp özellikleriniz neler? Bu 17 maddeye ekleme yapmak isterseniz aşağıdaki yorum alanını muhakkak kullanın.

Yorum Yapın, Değer Katın: