Android O ile Dosya Sistemi Değişiyor!

0
870
Android SDCardFS

Android, KitKat sürümü ile başlayarak “SDcard” sanal depolama bölümünü taklit etmek için FUSE (Filesystem in Userspace) kullanmaya başlamıştı. Ancak Android O ile işler değişecek gibi duruyor. Android 8 (O) ile FUSE’nin yerini SDCardFS dosya sistemi alacak.

FUSE ile kullanıcıların harici SD kartta bir şeyler saklamaya başlamasıyla birlikte bir dizi sorunlar ortaya çıkıyordu. En büyük sorun ise herhangi bir verinin saklanması için sekiz adımlı bir işlemin gerçekleştirilmesiydi. Bu cihaz ile SD kart arasındaki dosyalama sisteminde hissedilir düzeyde yavaş işlemlerin oluşmasına neden oluyordu. Ancak SDCardFS ile bu sorun ortadan kalkıyor ve SD kart ile cihaz arasında daha hızlı işlemlerin yapılabilmesinin önü açılıyor.

SDCardFS aslında Samsung tarafından geliştirildi ve Google’ın bunu Android O’da kullanacak olması merak uyandırıcı bir gelişme olarak değerlendiriliyor. Yeni dosya sistemi ayrıca “çift önbellek” ve sanal depolama alanındaki FAT32’nin eksik uygulanmasını da ortadan kaldırıyor.

Kısacası, harici SD kart depolama alanının optimizasyonu Android O ile daha iyi hale gelecek diyebiliriz. Çok yakında SDCardFS ve FUSE ile ilgili daha fazla detayı sizlerle paylaşıyor olacağız.

Yorum Yapın, Değer Katın: