Android Oreo Özellikleri ve Yenilikleri Belli Olmaya Başladı!

0
1214
android-oreo

Google geçtiğimiz hafta Android O’nun ilk geliştirici sürümünü piyasaya sürerek herkesi şaşırtmayı başardı. Android 8.0 Oreo‘yu Android Nougat ile karşılaştırdığımızda onun kadar büyük bir güncelleme olmadığını rahatlıkla söyleyebiliriz.

Android Nougat oldukça büyük bir güncelleme olarak Android dünyasında yerini aldı. Ancak Android Oreo’yu düşündüğümüzde, Nougat kadar büyük bir güncelleme olarak değil de Nougat’ın çok daha gelişmiş bir hali gibi de düşünebiliriz. Şimdi hep birlikte Android O ne tür özellikler içeriyor inceleyelim.

Arka Plan Sınırlamaları

Google, Marshmallow güncellemesinden beri iOS işletim sisteminde olduğu gibi arka planda bazı kısıtlamalar getirerek Android’i daha verimli bir hale getirmeye çalışıyor. Android O ile Google bu sınırlamaları biraz daha arttırmayı amaçlıyor. Bunlar konum güncellemeleri, arka plan hizmetleri gibi özellikleri içeriyor. Bu sınırlamalar ile Google, daha stabil ve daha az şarj tüketen bir işletim sistemi yaratmayı amaçlıyor.

Bildirim Kanalları

Google, Android Nougat ile bildirim merkezinde büyük değişikliklere gitti. Android Oreo ile de bildirim merkezinde yaptığı değişiklikleri daha da geliştirmeyi amaçlayan Google, kullanıcılara bildirim merkezinde daha hassas bir erişim imkanı sunmak için yoğun çaba harcıyor.

android-oreo-1

Picture in Picture

Google, geçtiğimiz yıl Nougat güncellemesi ile birlikte Android TV‘de Picture in Picture özelliğini ilk kez piyasaya sundu. Adından da anlaşılacağı gibi resim içinde resim olarak da tabir edebileceğimiz bu özellik ile diğer uygulamaları kullanırken videoları küçük bir pencere olarak ekranınızın bir köşesinde izleyebiliyorsunuz. Google, Android Oreo ile birlikte bu özelliği de geliştirmek için çalışmalara devam ediyor.

picture-in-picture

Çoklu Ekran Desteği

Google, Android işletiminin son sürümü ile birlikte kullanıcılara çoklu ekran desteği özelliğini sundu. Bu özellik ile birlikte ekranınızda iki farklı uygulamayı aynı anda çalıştırabiliyor ve işlem yapabiliyorsunuz. Ancak Android Oreo ile birlikte gelecek arka plan sınırlamaları bölünmüş ekranlarda aktif olmayan uygulamanın otomatik olarak duraklatılmasını sağlayacak. Bu sayede telefonlardaki pil ömrünün bu özelliğe rağmen uzamasını sağlayacak.

Yüksek Kalitede Bluetooth Ses Aktarımı

Google nihayet Android için yüksek kalitede Bluetooh ile ses aktarımı desteklemeye hazırlanıyor. Bu özellik aslında temel olarak Sony‘den alınacak olan LDAC sisteminin geliştirilmesi ve Android ile entegre edilmesi ile birlikte gelecek.

sony-ldac

Akıllı Paylaşım 

Google, Android 6.0 ile birlikte kullanıcılara Whatsapp, Telegram gibi popüler mesajlaşma uygulamaları için doğrudan paylaşım özelliğini getirmişti. Android Oreo ile birlikte geliştirilecek bu özellik sayesinde paylaşmak istediğiniz şeye göre Android sizde uygulama önerisi sunacak. Örneğin bir GIF paylaşmak istediğiniz de Android size önce mesajlaşma uygulamalarını gösterecek.

Yeniden Tasarlanmış Ayarlar, Pil ve Depolama Menüsü

Google, Ayarlar menüsünde Android Nougat ile büyük değişiklikler yaptı. Android O ile birlikte de bu değişen özellikler daha da gelişmiş bir hal alacak. Şimdilik ortaya çıkan geliştirici sürümünde oldukça eksik görünen ayarlar menüsü, Android  Oreo’nun versiyonları çıkmaya başladıkça çok daha gelişmiş bir hal alacaktır.

android-oreo-menu

Batarya menüsü de Android Oreo ile birlikte yeniden tasarlandı. Batarya kullanımını kendisi daha sıkı bir düzende optimize edecek olan Oreo, eskisi gibi kullanım grafiğini kullanıcıya göstermek yerine uygulamaları kendisi optimize etmeyi tercih ediyor.

Depolama menüsünde de Android Oreo, “Alanı Boşalt” özelliği ile ilk olarak dikkat çekiyor.

android-oreo-depolama

Özel Kilit Ekran Kısayolları

Android Oreo’da menüler altına gizlenmiş bazı gizli özellikler yer alacak. Bunlardan başlıcası kilit ekran kısayolları diyebiliriz. Menü altına yerleştirebileceğiniz gizli kısa yollar ile doğrudan arama yapabilecek, selfie kamerasını açabilecek ya da kendinize göre özelleştirebileceksiniz.

Tema Desteği

Şuan için Android Oreo’da Pixel ve Inverted olarak adlandırılan iki farklı tema bulunuyor. Ancak işletim sistemi kullanıcılara sunulduğu zaman bir çok tema desteği ile birlikte gelecek. Temanın değiştirilmesi için telefonun tekrar başlatılması gerekecek. Kullanıcıların kendi istediklerini temayı yükleyebileceklerine dair ise herhangi bir detay şimdilik bulunmuyor.

android-oreo-tema

Android Oreo hiç kuşkusuz daha birçok özelliği barındıracaktır. Google özellikle Android Nougat ile daha kararlı ve daha az güç tüken bir işletim sistemi ortaya çıkardı diyebiliriz. Android Oreo ile birlikte de “Daha Az Güç Daha Fazla İş” sloganı ile Google göz dolduracak bir işletim sistemi ile kullanıcıların karşısına çıkacaktır.

Yorum Yapın, Değer Katın: