Android Oreo Yayınlandı!

0
587
android-oreo

Birçok Android kullanıcısının ve teknoloji severin merakla beklediği Android O, aylarca ortaya çıkan haberler, betalar ve önizlemelerin ardından bugün resmi olarak Google tarafından yayınlandı.

Peki bizleri Android Oreo işletim sistemi ile ne gibi yenilikler bekliyor?

Google tarafından ilk olarak Google Pixel ve Nexus cihazlar için dağıtımına başlanan işletitm sisteminin öne çıkan ilk iki özelliği daha kararlı bir şekilde çalışabilen ve daha güvenli bir işletim sistemi diyebiliriz.

Uygulama Rozeti!

Yeni işletim sistemi Android Oreo ile ilgili biraz daha detaylara inecek olursak. Yeni gelen özelliklerden birisi de Apple tarafından kullanılan ve birçok teknoloji sever tarafından oldukça beğenilen 3D Touch benzeri Uygulama Rozeti özelliği. Bu özellik ile uygulama simgelerinin üzerine basılı tutarak o uygulama hakkında son gelen bildirimlere ve uygulamalara göre değişecek birtakım özelliklere ulaşabileceksiniz.

uygulama-rozeti

Picture-in-picture!

Android Oreo ile hayatımıza girecek olan bir diğer özellik ise daha çok masaüstünde kullandığımız kolay pençere açılım özelliğini mobil telefonlarımıza taşıyan Picure-in-picture özelliği. Bu özellik sayesinde telefonlarımızda aynı anda birden fazla işi tek bir ekranda çok daha kolay yapabileceğiz.

picure-in-picture

Yeni emojiler!

Diğer bir yandan Android O ile eklenen yeni 60 farklı emoji ile duygularınızı emojiler kullanarak daha geniş bir yelpazede ifade edebileceksiniz.

Gelişmiş Kontrol Paneli ve Ayarlar!

Özellikle son Android sürümlerinin hepsinde gelişerek giden bildirim merkezi paneli, Android Oreo ile birlikte çok daha gelişmiş bir hale geldi diyebiliriz. Gelişmiş bildirim paneli sayesinde arka planda çalışmaya devam eden uygulamalar üzerinde kullanıcılar daha fazla yetkiye sahip olabilecekler. Telefonlar bu sayede daha kişiselleştirilebilir şekilde kullanılacak diyebiliriz.

bildirim-paneli

Diğer bir yandan da çok daha gelişmiş bir şekilde tasarlanan ayarlar bölümü ile depolama ve diğer özellikler hakkında daha geniş bilgilere sahip olabilecek ve telefonumuzu buna göre kontrol edebileceğiz.

settings

Android O güncellemesini hangi cihazlar alacak?

İlk olarak Android Oreo alacak cihazları şu şekilde sıralayabiliriz. Samsung‘un 2017 yılında çıkarmış olduğu tüm Galaxy cihazlar, Google Pixel, Google Pixel XL, Google Pixel C, Nexus 5X, Nexus 6P, Nexus Player, Sony Xperia X, Xperia XZ, Xperia XA1, HTC U 11, OnePlus 3, One Plus 3T, OnePlus 5, Nokia 3, Nokia 5, Nokia 6 ve Nokia 8, Android Oreo güncellemesini kesin alacak cihazlar olarak sıralayabiliriz.

Yorum Yapın, Değer Katın: