Android Telefonlarda İstenmeyen Numara Nasıl Engellenir?

0
599
android-arama-engelleme

Akıllı telefonlarımız sayesinde gün içinde birçok konuşma gerçekleştiriyoruz. Bu konuşmalar bazen önemli konuşmalar, bazen sevdiklerimiz ile muhabbet gibi çoğaltılabilir. Ancak bir de istenmeyen yerden gelen aramalar var. Bunlar size ürün satmak isteyen kişiler,bankalar ya da eski sevgiliniz. Tüm bu aramaları spam olarak kabul edebiliriz ve bu aramalar bazen oldukça can sıkıcı olabiliyor. Bu aramalardan kurtulmanız için sizlere arayanı engelle rehberi oluşturalım dedik. Bu rehber yazıyı okuyarak Android telefonlarınızda arayan numarayı nasıl engelleyebileceğimizi öğreneceğiz.

Aslında özellikle son çıkan Android telefonlarda bu istenmeyen numaraları engellemek için doğal bir yol bulunuyor fakat bu yol tüm Android telefonlarda genelleşmiş bir türde değil yani her markaya göre değişebiliyor.

Bir örnek verecek olursak Nexus cihazlarda istemediğiniz bir numarayı engellemek için arama geçmişinizde o numaraya basılı tutarak çıkan seçenekler arasından numarayı engelle demeniz yeterlidir. Bazı Android cihazlarda ise Arama geçmişinizin olduğu bölüme gelerek “Daha Fazla” seçeneğini ya da sağ üst köşede bulunan üç noktaya tıklayıp açılan sekmeden Ayarlar<Arama Engelleme<Engellenenler Listesi bölümünden kolayca istemediğiniz bir numarayı engelleyebilirsiniz.

Şimdi bu engelleme işini Samsung, LG ve HTC olarak bakalım. Daha sonra ise  telefonunda arama engelleme özelliği bulunmayan kullanıcılar için üçüncü parti yazılımların desteği ile numara engelleme nasıl yapılır onu öğrenelim.

1Samsung Marka Telefonlarda Numara Engelleme

Muhtemelen bizi takip eden kitlenin çoğunda Güney Koreli teknoloji devi Samsung‘un ürettiği bir cihaz var. Bu tezimizin en büyük desteği Dünya’da en fazla Android telefon satan üreticinin Samsung olması ve hemen hemen her bütçeye ve isteğe göre bir modelinini yer alması.

1.Adım

Arama geçmişi kısmınıza gelin ve kırmızı ile işaretlenmiş olan “Daha Fazla” sekmesine tıklayınız.

arama-engelleme-nasil-yapilir-1

2.Adım

Açılan küçük pencereden “Ayarlar” seçeneğine tıklayınız.

arama-engelleme-nasil-yapilir-2

3.Adım

Açılan ekrandan “Arama Engelleme” seçeneğine tıklayınız.

arama-engelleme-nasil-yapilir-3

4.Adım

“Engellenenler listesi” kısmına tıklayınız.

arama-engelleme-nasil-yapilir-4

5.Adım

Son olarak açılan pencereden ister rehberinizde yer alan bir numarayı isterseniz de engellemek istediğiniz numarayı kutucuğa yazınız. Tebrikler istemediğiniz bir numarayı engellediniz.

arama-engelleme-nasil-yapilir-5

Önceki

Yorum Yapın, Değer Katın: