Android Telefonunuz ve Tabletiniz’e Atılan Root Nasıl Geri Alınır?

0
477
android-unroot

Android telefonunuza ya da tabletinize root atmak telefonunuzun gerçek potansiyelini ortaya çıkarır ancak bu tabi ki herkes için geçerli değildir. Öncelik olarak olarak root atılan cihaz garantiden çıkar ve cihazınıza zarar verebilecek boyutlara gelebilir.

Telefonunuza root atmak istediniz ancak geri dönmek mi istiyorsunuz? Ya da telefonunuzu sattınız alacak kişi cihazın kutusundan çıktığı gibi olmasını mı istiyor? Google tarafından bu  konuda desteklenmek oldukça güzel bunu siz de fazlası ile hissedeceksiniz.

SuperSu kullanarak cihazınızı roottan çıkarma işlemi

Pek çok kullanıcı rootlu cihazlarını yönetmek için SuperSu uygulamasını kullanmaktadır. SuperSu’unun bir çok özelliğinin yanı sıra cihazınızı roottan kurtarmanız da mümkün.

Bu işlem aslında oldukça basit sadece SuperSu uygulamasını açın, Ayarlar‘a gidin. Açılan penceren en aşağıya inin ve “Full Unroot” seçeneğine tıklayın, telefonunuza gerekli izinleri verdikten sonra cihazınız yeniden başlayacak ve eski haline dönecektir.

Başka bir üçüncü parti uygulama kullanarak cihazınıza Unroot nasıl yapılır?

super-su

Eğer SuperSu uygulamasını kullanmıyorsanız endişe etmenize gerek yok. Basit bir uygulama yardımı ile cihazınızı eski haline çevirebilirsiniz. Tek sıkıntı bu uygulamanın her telefon modeli ile uyumlu olarak çalışmaması.

Bu konuda en popüler seçenek Universal Unroot, uygulamasıdır. $0.99 fiyatı ile satın alabileceğiniz bu uygulama ile roottan kurtarma işlemi yapabilirsiniz. Ancak az önce de bahsettiğim gibi uygulama her model ile uyumlu değil. Bu yüzden bir kumar oynayıp, satın alıp denemeniz gerekecek.

Dosya yöneticisini kullanarak cihazınızı roottan kurtarma

Root erişimi baktığınız zaman çok karışık bir kurulum gözükebilir ancak durum o kadar da karmaşık değil. Attığınız root bir takım dosyalardan oluşuyor. O dosyaları silerseniz root işlemi yapmaktan da kurtulursunuz.

Öncelikle bunu yapmak için root erişimi olan bir dosya yöneticisine ihtiyacınız olacaktır. Bu konuda en favori uygulama ise Es File Explorer‘dır.

es-file-explorer

Uygulamayı yükledikten sonra cihazınızın ana sürücüsüne erişin ve “sytem” dosyasını arayın. Bu dosyayı bulduktan sonra seçin ve içine girin. Bu klasörden busybox ve su isimli dosyaları silin. Eğer cihazınızda bu dosyalar yok ise bir sonraki adıma geçin.

“System” klasörüne tekrar gidin ve xbin dosyasını bulun. İçine girdiğinizde busybox ve su isimli dosyaları silin.  Daha sonra system klasörüne tekrar dönün ve uygulamaları seçin. Burada superuser.apk dosyasını silin. Cihazını yeniden başlatın ve roottan kurtulma işlemi başarı ile gerçekleşmiş olacaktır.

Eğer sizde Android cihazınıza attığınız roottan memnun değilseniz ya da bir sebepten ötürü root işlemini geri almak istiyorsanız yukarıdaki adımları uygulayabilirsiniz.

 

 

Yorum Yapın, Değer Katın: