Android Uygulama Erişimi İzinleri

0
186
android-uygulama-erisimi-izinleri
android-uygulama-erisimi-izinleri

Merhaba arkadaşlar. Bildiğiniz gibi Android işletim sistemine sahip cihazlarda, sürekli farklı sorunlar ortaya çıkabiliyor. Açık kaynak kodlu bir işletim sistemi olduğu için ve kullanıcıların dahil olabileceği bir sistem olduğu için, virüslerin yazılması da yayılması da kolay oluyor. Son dönemde artan bankacılık uygulaması virüslerini gördükten sonra, size bu konuda bir kaynak bilgisi sunmak istedik. Android cihazlarınıza Google Play mağazası dışından kurduğunuz APK dosyaları (uygulama formatı) ile birlikte giren virüslerden kurtulmak için, Android uygulama erişimi izinlerini kontrol etmeniz çok önemli.

Uygulama Erişimi İzni Nedir?

Hemen anlatalım. Android işletim sisteminde son kullanıcılar ve teknoloji dünyası tarafından en fazla eleştirelen nokta uygulamaların yüklenirken bir liste halinde çok izin alıp bu izinleri sonradan kapatmaya ya da engellemeye iptal etmeye izin vermemesiydi hatırlarsanız. Yani eski işletim sistemlerinde özellikle bir uygulama indirirken, bütün izinler bir anda onaylanıyordu. Android geliştiricileri bunu birkaç sürüm sonra ancak Android 6.0 Marshmallow sürümünde çözdü. Yani bu sayede, uygulamaya erişim iznini bir anda vermiyorsunuz. Söz konusu erişim gerekirse bu izni veriyorsunuz. Mesela kamera ile ilgili bir erişim gerekiyor ise o an uygulama sizden izin istiyor ve bunu kolaylıkla verebiliyorsunuz. Bu yüzden bilmediğiniz uygulamalara her izni vermemeniz en mantıklısı olacak. Bu sayede Google Play dışından indirdiğiniz bir uygulama var ise (mesela oyun gibi yüksek boyutlu dosyalar), onu durdurmalısınız ve erişimlerini kapatmalısınız.

Android 6.0 Uygulama İzinleri Kapatma Nasıl Yapılır?

  • Arkadaşlar telefonunuzda hangi uygulamanın izinlerini yönetmek istiyorsanız öncelikle Ayarlar menüsüne giriş yapınız.
  • Ayarlar ekranının altında bulunan Uygulamalar seçeneğine dokunun.
  • Uygulamalar menüsündeki listede erişim izinlerini ayarlamak istediğiniz uygulamayı seçtikten sonra, Mikrofon, Konum, Rehber, Kişiler, Depolama ve Kamera gibi ayarların yanında açıp-kapama tuşuna dokunarak ilgili izne uygulamanın erişimini kapatabilirsiniz.

Bu tarz ayarlamalar ile ne olduğunu bilmediğiniz (yani güvenilir kaynaklardan olmayan -google play dışında-) uygulamalara ayar yapabilirsiniz ve virüs vakıaları için oluşabilecek sorunların önüne geçmiş olursunuz.

Yorum Yapın, Değer Katın: