Batarya Kalibrasyonu Yaparak Bataryanızın Ömrünü Uzatın!

0
1991
zte-axon-7

Günümüzde milyonlarca akıllı telefon kullanıcısı var. Kullanıcıların genel sorunu ise akıllı telefonlarının şarjlarının çabuk bitmesi üzerine. Bu soruna çözüm olarak yapabileceğiniz adımlardan birisi ise batarya kalibrasyonu.

Öncelikle yapacağınız her batarya kalibrasyonu başarı ile sonuçlanacak diye bir kaide yok. Bu yapacağınız kalibrasyon işlemini genellikle batarya performansında düşüklük gördüğünüz zaman yapmanızı tavsiye ediyoruz. Aksi taktirde sorunsuz şekilde çalışan bataryaya yapılacak bir müdahale batarya performansınızı etkileyebilir.

Batarya Kalibrasyonu Nasıl Yapılır?

android-batarya-omru-uzatma

İlk olarak telefonunuz şarjı bitip kapanana kadar kullanın. Bu süreci oyun oynayarak daha da hızlı hale getirebilirsiniz. Daha sonra telefonunuzu şarja takın ve led göstergesi tamamen şarj olduğunu belirtene kadar cihazınızı şarjdan çekmeyin.

Eğer telefonunuzu açtığınız zaman şarj gösterge çubuğu %100’ü göstermiyor ise tekrar telefonunuzun şarjını tamamen bitirip tekrardan %100 olana kadar beklemeniz gerekiyor.

Akıllı telefonunuz %100 şarja bir türlü ulaşamıyorsa, yukarıda yaptığınız işlemi 2-3 kez daha tekrar edin. İlk olarak söylediğimiz gibi her kalibrasyon işe yaramaz, hatta bazı bataryalarda performans düşüklüğüne de sebep olabilir.

Eğer telefonunuz %100 şarj göstergesine ulaşmış ise kullanmaya devam edebilirsiniz. Çünkü batarya kalibrasyon işlemi başarı ile sonuçlanmış demektir. Telefonunuzu gün içindeki kullanım sırasında kalibrasyon yaptıktan sonraki farkı siz de göreceksinizdir.

Yorum Yapın, Değer Katın: