Android Nougat’tan Sonraki Büyük Güncelleme: Android O (Android 8.0)

Android'in son sürümü Android Nougat olarak, Ağustos 2016'da piyasaya sürüldü ve 2017'de Android O'nın piyasaya sürülmesi için benzer bir zaman aralığının söz konusu olacağına inanıyoruz. Ancak, Android O'nun tam açılımı ne olacak, Android O ne zaman yayınlanacak soruları için tüm söylentileri bu yazımızla bir araya getirdik...

33
5669
Android-O-Android-8

Android’in son sürümü Android Nougat olarak, Ağustos 2016’da piyasaya sürüldü ve 2017’de Android O’nun piyasaya sürülmesi için benzer bir zaman aralığının söz konusu olacağına inanıyoruz. Ancak, Android O‘nun tam açılımı ne olacak, Android O ne zaman yayınlanacak soruları için tüm söylentileri bu yazımızla bir araya getirdik…

Google tarafından son yapılan açıklamayla Google I/O etkinliğinin 17-19 Mayıs’ta gerçekleştirileceği açıklandı. Biz de Google’ın bu etkinlikle Android O’yu tamamlamasını ve tanıtmasını bekliyoruz.

Android O: Bir Sonraki Android Sürümünün İsimlendirilmesi

Android Alfa ve Android Beta’nın ardından Google, Android OS güncellemelerini daima tatlılardan yola çıkarak, alfabetik olarak isimlendirdi. Şu ana kadar Cupcake, Donut, Eclair, Froyo, Gingerbread, Honeycomb, Ice Cream Sandwich, Jelly Bean, KitKat, Lollipop, Marshmallow ve Nougat isimlendirmelerini gördük.

2017’de Google, O ile başlayan bir tatlı ile gelecek. Muhtemelen Oreo, Orange, Oatcake isimlendirmelerinden birisi ile karşılaşabiliriz.

Android Marshmallow’ın Android 6.0, Android Nougat’ın Android 7.0-7.1 olduğu göz önüne alındığinde, Android O’nun Android 8.0 olacağını varsayıyoruz. Ancak Google her zaman böyle sıralı bir sürümlendirme yapmayabiliyor. Bunu daha önce Ice Cream Sandwich, Jelly Bean ve KitKat’ın tümünü 4.x olarak adlandırmasıyla gördük.

Google I/O 2017 Ne Zaman?

Geleneksel olarak Google, Android OS için en yeni, büyük güncellemesini duyurmak için Google I/O etkinliğini kullanır. Bu yıl, I/O konferansının 11. yılı ve bu yılki konferansın 17-19 Mayıs 2017 tarihleri arasında Kaliforniya Mountain View’deki Shoreline Amphitheatre’da gerçekleşeceği resmi olarak Google tarafından duyurulmuş durumda.

Android 8.0 (Android O) Ne Zaman Gelecek?

Google, 2016’da Android Nougat için “Geliştirici Önizleme” programını başlattı ve yaz Google I/O konferansının öncesinde tamamlayarak, herkese açık final sürümünü Ağustos ayında bize sundu. Şirket ilk defa yeni cihazı ile birlikte en yeni Android sürümünü sunmamıştı ve bu bizi doğal olarak şaşırtmıştı.

Google daha sonra, Ekim ayının başlarında Google Pixel ve Pixel XL ile birlikte Android Nougat’ın ilk kullanıldığı cihazını piyasaya sürmüştü.

Tüm bunlarla birlikte, şirketin bu yılda benzer bir tavır sergilemesi beklenebilir. Yani Android 8 için Ağustos/Eylül ayına kadar beklemek söz konusu olabilir.

Hangi Telefonlar Android 8.0 (Android O) Güncellemesini Alacak?

Karmaşık Android güncelleme politikasını göz önüne aldığımızda, bunun için net bir şey söylemek doğru olmayacaktır. Yine de akıllı telefon üreticilerinin, Android 7.0 güncellemesini verdiği tüm cihazlarına Android 8.0 güncellemesini vermelerini bekliyoruz.

33 YORUM

Yorum Yapın, Değer Katın: