Daha Hızlı ve Uzun Menzilli Bluetooth 5 Geliyor

0
85
Bluetooth-5

Bluetooth Special Interest Group bugün, Bluetooth 5 standardının resmen kabul edildiğini duyurdu. Bunun anlamı üreticilerin Bluetooth 5’i kendi cihazlarına ekleyebilecekleri anlamına geliyor.

Yeni nesil Bluetooth standardı, daha uzun menzil ve daha hızlı. Bluetooth 5 ile daha geniş bir yayın kapasitesi elde ediliyor ve diğer kablosuz teknolojilerle daha iyi birlikte çalışabilirlik özellikleri sunuluyor.

Mevcut Bluetooth 4.2 protokolüne kıyasla ise Bluetooth 5, dört kat aralık, iki kat hızlı ve yayın mesajı kapasitesinin sekiz katına sahip. Tüm ev kapsamını ve bağlı cihazlar arasında daha güvenilir bağlantı sunuyor.

Bluetooth Special Interest Group tarafından yapılan açıklamada;

“Bu, tamamen ev ve bina kapsama alanlarının yanı sıra açık hava, endüstriyel ve ticari uygulamalar için yeni kullanım öykülerinin gerçekleşmesi anlamına geliyor: Bluetooth 5’in piyasaya sürülmesi ile IoT geliştiricilerinin ve tüketicilerin ihtiyaçlarını karşılamak için geliştirmeye devam ediyoruz. Bluetooth’un temelinde yatan şeylere sadık kalarak basit, güvenli, bağlanabilirlik için küresel kablosuz standartlarını koruyoruz.”

Bluetooth 5’i benimseyen cihazlar iki ila altı ay içinde piyasaya sunulacak. Yani 2017’de piyasaya sürülmeye planlanan yeni nesil Android ürünler Bluetooth 5 desteği gelebilirler.

Yorum Yapın, Değer Katın: