Dünyanın En Popüler İşletim Sistemi Artık Android!

0
237
Android

En çok kullanılan işletim sisteminin geliştiricisi ünvanını yıllardır Windows ile elinde tutan Microsoft, yıllar sonra bu ünvanını Android’in yükselişi ile Google‘a kaptırdı. Artık Android dünyanın en popüler işletim sistemi!

Her geçen yıl popülaritesini arttıran akıllı telefonların yükselişi ile şahlanan Android, düşen masaüstü ve dizüstü satışlarınında etkisinden faydalanarak zirveye oturmayı başardı. Bu tarihi anın sorumlusu, elbette Android’in geliştiricisi olan Google tarihe geçmiş oldu.

1980’lerden bu yana hemen hemen her bilgisayarda karşımıza çıkan Microsoft’un işletim sistemi Windows, StatCounter’ın son verilerine göre 37 yıl sonra ilk kez geçtiğimiz ay tacını Android’e kaptırdı. StatCounter’a göre, şu anda tüm cihazların yüzde 37,93’ünde Android yer alırken çok küçük bir farkla yüzde 37,91 ile Windows ikinci sırada yer alıyor. Her iki popüler işletim sisteminin aralarındaki fark oldukça küçük ancak Android için bu durum çok büyük bir kilometre taşı konumunda. Özellikle de Android’in sadece beş yıl önce kullanım oranının yüzde 2,4’lerde olduğunu düşündüğümüzde sonuç kesinlikle etkileyici.

Uzmanlara göre Android zamanla Windows ile arasındaki farkı açacak. Çünkü akıllı telefon kullanımı son on senede inanılmaz derecede arttı ve artmaya devam ediyor. Bu noktada birçok kullanıcı bilgisayarını bir köşeye atarak cebindeki cihaz ile yetinmeye başladı.

Android ve Windows’un ardından yüzde 13,09 ile iOS üçüncü sırada yer alırken, dördüncü sırada ise yüzde 5,17 ile macOS (OS X) yer alıyor.

Yorum Yapın, Değer Katın: