En Güvenli Android Telefonlar

0
461
android-phones

Kullandığımız akıllı telefonlarda birçok kişisel bilgi bulunabiliyor. Bunlar banka hesap bilgileri, mesajlar ya da resimlerimiz gibi. İnternete bağlanabilen her cihaz bu tür bilgilerin çalınmasına karşın risk altındadır. Bu risklerin önüne geçmek için en büyük etken ise üretici firmanın zamanında doğru yazılımlar ile bizi desteklemesidir.

En güvenli Android telefon “Google Pixel”

Google Pixel telefonlar herhangi bir kullandığınız güvenlik yazılımını devre dışı bırakmadan genel güvenlik açıklarını kapatmak için düzenli olarak güncelleniyor ve potansiyel tehditlerin önüne geçmek için Google tarafından geliştirilen tarama yazılımı ile düzenli olarak kontrol ediliyor. Aynı zamanda Android’in açık kaynaklı yapısından sorumlu özel bir ekip, Pixel ve Pixel XL modellerini güvenlik ve gizlilik konusunda en güvenilir telefon halinde tutmak için sürekli olarak birlikte çalışıyorlar.

google-pixelin-detayli-goruntuleri-internete-sizdi
google-pixelin-detayli-goruntuleri-internete-sizdi

Google tarafından sunulan güncellemeleri ilk almasından dolayı da ayrıca bir güvenlik avantajı bulunan  Pixel ve Pixel XL’ın diğer bir yandan donanımsal ve tasarımsal özellikleri ile de hemen hemen birçok Android kullanıcısının kullanmak istediğini telefonlar arasında yer alıyor.

BlackBerry Priv

Özellikle tuşlu telefonların lider olduğu dönemlerde BlackBerry denilince akıllara güvenlik geliyordu. Android işletim sistemi ile birlikte ilk olarak piyasada çok yer bulamayan BlackBerry, eskisi kadar olmasada Android telefonları halen önceliği güvenlik olan kullanıcılar tarafından tercih ediliyor.

Güvenlik açısından BlackBerry Priv, piyasada yer alan diğer Android telefonlara göre oldukça güvenli bir işletim sistemine sahip. Telefonda bulunan ön yükleyici ve gelişmiş uygulama yöneticisi sayesinde, telefonunuza yükleyeceğiniz uygulamalar ya da sizden habersiz telefonunuza girmeye çalışan zararlı yazılımlar ön yükleyici tarafından telefonunuza zarar verebileceği düşünülürse bu uygulamalar direkt olarak engelleniyor. Yani telefonunuza bir uygulama yüklemek istediğiniz zaman bu uygulamanın BlackBerry’nin ilk savunma hattını geçmesini gerekiyor.

Diğer bir yandan BlackBerry Priv, Google tarafından yayınlanan aylık “Android Güvenlik Bülteni” güncellemelerini yakından takip ederek telefonların her zaman güvenli kalmasını sağlamak için yoğun çaba gösteriyor.

blackberry-priv

Sonuç olarak Android işletim sistemi denildiği zaman kullanıcıların aklına genelde güvenli olmayan bir yazılım geliyor. Aslında Android işletim sistemi güvenlik açıkları ile dolu bir yazılım değil, kullanıcılar tarafından kullanılan telefonlar güncel işletim sistemine sahip değil. Sürekli olarak güncellemeleri alan ve bu güncellemeleri kısa süre içerisinde alan telefonlar genel itibari güvenli telefonlar arasında yer alıyor.

Ancak Google tarafından üretilen Pixel ve Pixel XL, hem güncellemeleri ilk olarak almasından hem de telefonların gizliliği ve güvenliğinin korunması için özel bir ekibin uğraş vermesinden dolayı en güvenli Android telefonlar Pixel ve Pixel XL diyebiliriz.

Yorum Yapın, Değer Katın: