Galaxy Note 5 vs Galaxy Note 8

0
228
galaxy-note-8-siyah

Samsung‘un uzun süreden beri beklenen amiral gemisi Galaxy Note 8, bugün düzenlenen etkinlik ile tanıtıldı. Şuan için Note serisi olarak düşündüğümüzde piyasada en çok yer alan Galaxy Note 5 ile sizler için karşılaştıralım dedik.

İlk olarak ekran olarak bakacak olursak; Galaxy Note 8, tıpkı Galaxy S8’de olduğu gibi sonsuz ekran teknolojisini kullanıyor. Diğer bir yandan 5.7 inç büyüklüğünde Galaxy Note 5 ekranına göre daha büyük bir ekranı bulunana Galaxy Note 8’in ekran boyutu 6.3 inç büyüklüğünde. Her iki ekranda Super AMOLED teknolojisine sahip ancak Galaxy Note 5, Corning Gorilla Glass 4 ile korunurken Galaxy Note 8, Corning Gorilla Glass 5 ile korunuyor.

galaxy-note-5

İşlemci olarak ise 2.1 GHz hızında çalışabilen Exynos 7420 işlemci kullanan Galaxy Note 5’e göre Galaxy Note 8’de çok daha gelişmiş bir işlemci olan ve yüksek performans düşük pil tüketimi ilkesini benimsemiş Qualcomm Snapdragon 835 işlemci kullanılıyor.

RAM Artışı Sonunda Gerçekleşti!

Her iki telefonu da performans olarak incelemeye devam edersek 4 GB RAM kapasitesi bulunan Galaxy Note 5’e göre Galaxy Note 8’de RAM kapasitesi arttırılarak 6 GB kapasiteye çıkarılmış durumda.

galaxy-note-8

16 Megapiksel çözünürlükte 4K video kayıt yapabilen arka kamerası bulunan Galaxy Note 5’den farklı olarak Galaxy Note 8, 12 Megapiksel çözünürlükte çift arka kamera ve çift led barındırıyor. Ancak telefon özelliklerine bakarken kameraların çözünürlükleri sizleri yanıltmasın. Galaxy Note 5’in 16 Megapiksel çözünürlükteki kamerasına göre Galaxy Note 8’in 12 Megapiksel çözünürlüklü kamerası çok daha iyi bir performans gösterdiğini gönül rahatlığı ile söyleyebiliriz.

Batarya Kapasitesinde Artış!

Galaxy Note 5’de yer alan 3.000 mAH kapasiteli bataryada artışa giden Samsung, Galaxy Note 8’de 3.300 mAh kapasiteli batarya tercih etmiş.

Galaxy Note 8’de yer alan USB Type-C bağlantısı ve IP68 su ve toz geçirmezlik sertifikası ne yazık ki Galaxy Note 5’de yer almıyor.

galaxy-note-5-vs-galaxy-note-8

Yorum Yapın, Değer Katın: