Galaxy Note 5’in Pil Ömrünü Arttırmak için İpuçları

0
1253
samsung-galaxy-note-5

Samsung Galaxy Note 5‘i tanıtmasının yaklaşık bir yıl ardından en yeni Note serisini Note 7’yi tanıtmıştı ancak sonucu fiyasko ile sonulanması ile Note 7’yi tarihe gömdü. Şu anda Note serisinin amiral modeli Note 5. Kullanıcılar tarafından da büyük bir ilgi ile karşılanan Galaxy Note 5 şu anda popülaritesini daha da bir arttırmış durumda.

microSD desteği olmayan Note 5 yerleşik 64 GB depolama kapasitesi ile geliyor. Bu yönü ile kullanıcılara kendini affettiren Samsung‘un elbetteki bir diğer eksikliği ise çıkarılabilir pilin olmayışı. Daha da kötüsü ise Note 5’in pilinin kapasitesi diğer bileşenlerde yapılan optimizasyona rağmen bir Note 4’e göre daha düşük.

Neyseki Samsung’un mevcut en yeni Note modeli için bazı kayda değer pil ömrü uzatma ipucu mevcut. Bu yazımızda da bunları sizlerle paylaşarak Samsung’un Note 5 üzerindeki bazı eksikliklerini gidermeye çalışacağız.

Gereksiz Yerleşik Uygulamaları Kaldırın/Devre Dışı Bırakın

Samsung’un belkide halen daha devam eden dayatması yerleşik uygulamalar. Bir yığın gereksiz uygulama yerleşik olarak Note 5’de de yer alıyor. Bu uygulamaları kullanmasanız bile pek çoğunun arkaplanda RAM işgalinde bulunduğu bir gerçek. Ancak bu uygulamalardan silinenleri silmek veya devre dışı bırakmak oldukça mantıklı bir çözüm.

Ayarlar > Uygulama Yöneticisi menüsünden silinemeyen yerleşik uygulamaları devre dışı bırakabilirsiniz. Dilerseniz yine bu menü üzerinden uygulamarı geri etkinleştirebilirsiniz.

Güç Tasarruf Modunu Kullanın

Güç Tasarruf ve Ultra Güç Tasarruf olmak üzere iki tip güç tasarruf modu ile gelen Note 5’in bu modlarını muhakkak kullanmak gerekiyor. Ultra Güç Tasarruf Modu cihazın “akıllı” olmasını ortadan kaldırsa da Güç Tasarruf Modu CPU ve ekran parlaklığını kısarak oldukça kullanışlı bir görevi yerine getiriyor.

Ayarlar > Pil > Güç Tasarruf Ayarları menüsünden bu modu etkinleştirebilirsiniz.

Uygulama Kullanımını Optimize Edin

Samsung Android 6.0 üzerine Note 5 için oldukça kullanışlı bir uygulama optimizasyonu özelliğini sunuyor. TouchWiz otomatik olarak uygulamaları kontrol ediyor ve düzenli olarak kullanılmayan uygulamaların arkaplanda değerli kaynakları işgal etmesini önlüyor.

Bu özellik normalde Note 5’de yer almıyordu ama şirketin Ekim ayı sonunda verdiği bir yazılım güncelleme ile bu özelliği cihaza getirmiş oldu. Özelliğin 3 gün boyunca kullanılmayan uygulamalar için geçerli olduğunu söyleyelim.

Ayarlar > Pil > Uygulama Optimizasyonu menüsünden özellikle ilgili detaylara ve ayarlamalara ulaşabilirsiniz.

Ekran Parlaklığı için İpuçları

Galaxy Note 5, 5.7-inç Quad HD Super AMOLED ile birlikte büyük ve parlak bir ekrana sahip. Bunun anlamı ise ekran parlaklığının yüksek seviyesi pil ömrünü doğrudan etkilemektedir olarak görülebilir. Her ne kadar Note 5’de kullanılan AMOLED ekran paneli şimdiye kadarki en verimli AMOLED ekran paneli olsa da durum bundan ibaret.

Şarj seviyenizin %30-40 olması durumunda ekran parlaklığını elle ayarlamanızı ve otomatik moddan çıkmanızı öneririz. Böylece ekstra pil ömrü elde edebilirsiniz.

Hızlı Şarj Cihazını Kullanın

Şarj seviyesinin oldukça düşük olduğu durumlarda hızlı şarj cihazını kullanmanızı öneririz. Galaxy Note 5 hızlı şarjı desteklemektedir. Bunun anlamı hızlı şarj cihazı ile Note 5’inizi kısa sürede şarj edebileceğinizdir.

Çeşitli testler gösteriyor ki Note 5’in 3,000mAh bataryasının yaklaşık 30 dakikada 0-100 şarj seviyesine ulaştığıdır.

Yorum Yapın, Değer Katın: