Galaxy Note 5’te Android Nougat İle Neler Değişti?

0
1017
galaxy-note-5

Samsung, bugün itibari ile Galaxy Note 5 için Android 7.0 Nougat güncellemesini yayınladı. Yaklaşık 1.3 GB boyutunda olan güncelleme ile Galaxy Note 5’lerde bir takım güncellemeler ve değişiklikler meydana geldi. Bu değişikliklere hep birlikte bakalım.

Değişen İkonlar ve Uygulamaları Ara Çubuğu

Galaxy Note 5 için Android Nougat güncellemesini yükledikten sonra göze ilk çarpan değişen ikonlar ve uygulamaları ara çubuğu oluyor. Güzellik ve beğeni durumları göreceli kavramlar ancak bana göre ikonlar çok daha şık bir görünüme kavuşmuş.

Diğer bir yandan siz de benim gibi telefonunuzda onlarca farklı uygulama barındırıyor ve zaman zaman aradığınız uygulamayı hızlı bir şekilde bulmakta zorlanıyorsanız, uygulamaları ara çubuğu tam da bize göre olmuş. Aradığınız uygulamayı çok hızlı bir şekilde bulabileceksiniz.

galaxy-note-5-ikonlar

Değişen Bildirim Paneli

Telefonu açar açmaz göze çarpan ikinci farklılık ise değişen bildirim paneli. Android Nougat ile değişen bildirim paneli çok daha sade bir görüntüye kavuşmuş. Ancak tabi ki bildirim panelinde değişen tek şey görüntüsü değil. Bildirim paneline eklenen “Performans Modu” ve geceleri telefonu daha rahat kullanabilmemizi sağlayacak olan “Mavi Işık Filtresi” yeni gelen özellikler arasında yer alıyor.

galaxy-note-5-bildirim-paneli

Bölünmüş Ekran

Galaxy Note 5’e gelen ve belki de benim en beğendiğim özellik bölünmüş ekran. Android Nougat ile gelen bölünmüş ekran sayesinde tek ekranda iki farklı uygulamayı çalıştırabileceksiniz. Bir pencereden okuyup diğer penceren yazabilmeniz gibi birçok imkan tanıyan bu özelliği aktif kullanacak birçok kullanıcı olacaktır.

galaxy-note-5-bolunmus-ekran

Cihaz Bakım Modu

Ayarlar>Cihaz Bakımı bölümünden ulaşabileceğiniz bu bölüm ile telefonunuzu daha optimize bir şekilde kullanabileceksiniz. Gereksiz dosyaları silebildiğiniz, pil kullanımını düzenleyebileceğiniz, hafıza durumunu ve gereksiz belgeleri görebileceğiniz bu bölüme ayrıca performans modunu da değiştirebiliyorsunuz.

galaxy-note-5-cihaz-bakimi

Performans Modu Değiştirme

Android Nougat ile Galaxy Note 5’e gelen en önemli özelliklerden birisi de farklı performans modlarını kullanabiliyor olmanız. Optimize Edilmiş, Oyun ve Yüksek Performans modlarının yer aldığı bu bölümde telefonunuzu kullanma amacına göre performans modu seçebileceksiniz. Oyun modunda telefonunuzu grafik ve performans yönünden arttırabilirsiniz. Yüksek performans modunda ise en yüksek kalitede ekran ve maksimum performansa ulaşabilirsiniz. Ancak bu durumda piliniz çok daha kısa sürede bitecektir bunu aklınızdan çıkarmayın.

galaxy-note-5-performans

Galaxy Note 5 Önerileri

Telefonunuzu açtığınız zaman her zaman kullandığınız uygulamaların yanında sürpriz bir hediye paketi ikonu göreceksiniz. Galaxy Önerileri olarak adlandırılan bu sürprizin içinde işinize yarayabilecek uygulamaları ve Android Nougat hediyesi olarak bazı ücretli uygulamalara 3 aylık bir süre ile ücretsiz ulaşabileceksiniz.

galaxy-note-5-galaxy-onerileri

Ekran Çözünürlüğü Değiştirme

Artık telefonunuzu istediğiniz çözünürlükte kullanarak daha kişiselleştirilmiş bir telefona sahip sahip olabileceksiniz. Android Nougat ile gelen Ekran Çözünürlüğünü Değiştir özelliği ile telefonunuzu farklı çözünürlüklerde kullanabileceksiniz. Ayarlar>Ekran>Ekran Çözünürlüğü adımlarını takip ederek ulaşabileceğiniz bölümde ekran çözünürlüğünüzü düşürüp daha uzun süre kullanabileceğiniz pile ya da yüksek çözünürlüğe getirip yüksek kaliteye sahip bir ekrana sahip olabileceksiniz.

galaxy-note-5-ekran-cozunurlugu-degistirme

Ayrıca kamera moduna eklenen yeni ve indirilebilir filtrelerinde geldiğini söylemeden geçmeyelim. Android Nougat ile Galaxy Note 5’e gelen yeniliklikleri bir nebze de olsa inceledik. Sizler de karşınıza çıkan yenilikleri bizler ile paylaşabilirsiniz. Unutmayın bilgi paylaştıkça çoğalır 🙂

 

Yorum Yapın, Değer Katın: