Galaxy S8 ile Gelecek Olan 5 Büyük Yenilik

0
344
Samsung-Galaxy-S8-Konsept

Çoğu meraklı akıllı telefon kullanıcısı 2017’nin ilk yarısında piyasaya sürülmesi beklenen amiral gemileri akıllı telefonları dört gözle bekliyorlar. Bunlardan birisi de şüphesiz Samsung Galaxy S8. Dünyanın gördüğü en iyi en ateşli telefonlardan olan Galaxy Note 7 sonrası, Samsung büyük değişikliklerle dağılan karizmasını toparlama peşinde. Bu noktada gözler gelecek yıl Şubat veya Mart ayında tanıtılması konuşulan Galaxy S8’in üzerinde.

Kötü haber, Samsung’un Galaxy S8’i şimdiye kadar alışılmışın dışında bir gecikme ile tanıtması. Ancak iyi haber şu ki, güvenilir kaynaklara göre Galaxy S8 kezinlikle beklemeye değer.

Yıl sonuna yaklaşmamızla gerçekten de dedikodular artmış durumda. Ki gerçekten de Samsung Galaxy S8 ve Galaxy S8 Edge için kısmi çalışmalarını tamamlamış durumda. Önümüzdeki yıl Galaxy S8 Edge’nin gelmeme ihtimalinin de konuşulması her ne kadar saçma gelse de bunun gerçekleşme ihtimalinin de olduğunu öncelikle belirtmek isteriz. Çünkü gelecek yıl her iki Galaxy S8 modelinin de uçtan uca, kavisli OLED ekrana sahip olacağı konuşuluyor.

Peki Galaxy S8’de başka neler görülecek? İşte beklenen beş büyük yenilik

Çok Daha Geniş ve Detayların Hakim Olduğu Bir Ekran

Galaxy S8’in önü komple ekran ile bezenmeyecek tamam ama 2K Ultra HD çözünürlüğe sahip muhteşem bir Super AMOLED ekranın kullanılması söz konusu. Tamamen yeni ekran tasarımıyla, ekranın her iki tarafındaki çerçevelerin tamamen ortadan kaldırılması söz konusu. Ekranın kenarları ise kavisli bir yapıda olacak. Ayrıca ekranın üst ve alt tarafındaki çerçevenin hemen hemen sıfır düzeyine indirgenmesi konuşuluyor.

Ana Ekran Düğmesi

Samsung’un tipik dikdörtgen ana ekran düğmesinin artık Galaxy S8’de yer almayacağı konuşuluyor. Bunun yerine ekrana yerleşik sanal bir ana ekran düğmesinin telefon üzerinde yerleştirilmesi gündemde. Elbetteki parmak izi tarayıcısının da ekrana yerleşik olacağını söyleyebiliriz.

Bu Apple’ın, iPhone 8 için uzunca bir süredir konuşulan olayı aslında. Ancak bunu ilk hayata geçiren Xiaomi oldu ve sırada Samsung var gibi duruyor. Samsung’la birlikte bu iki firmanın Apple’dan önce davranması işleri değiştirecek türden.

Yeni Nesil İşlemci

Apple, akıllı telefon performansı konusunda daime öne çıkıyor ve şu anda iPhone 7 Plus ve 7 ile listenin en üst sırasında yer alıyor.

2016’da yıl boyunca piyasaya çıkan Android akıllı telefonlar, Apple’In 2015 yılında piyasaya sürdüğü iPhone modellerinden 6 ile rekabet edebiliyorlar hatta çoğunda geride bile kalıyorlardı. Apple’ın iOS ekosistemi ve donanım uyumu sayesinde her türlü lider olduğu bir gerçek. Bu sebeple iPhone’ları çipleri ile Android cihazlarla kıyaslamak bir yerde mantıksız duruyor.

Ancak gelecek yıl, Qualcomm Snapdragon 835 yonga setinin Galaxy S8’in ABD varyantını güçlendireceğini biliyoruz. Uluslararası modeller için de Exynos çipi kullanılacak. Eğer ki Android’in yapısal bozuklukları ve Samsung’un bazı konulardaki deneyimsizlikleri bu sefer etkili olmazsa, çok daha güçlü, en azından iPhone 7 ve 7 Plus ile rekabet edebilen bir akıllı telefona bakabiliriz gibi duruyor.

Viv

Siri’nin ortak yapımcılarından birisi, sanal asistanlar üzerine dahiyane bir firma olan Viv, Samsung tarafından kısa süre önce satın alındı ve şirketin o zamandan beri Galaxy S8 üzerinde çalışacak, Siri ve Alexa ile rekabet edecek AI tabanlı asistanı getireceği konuşuluyor.

Burası Komik

Son olarak, raporlar Samsung’un Galaxy S8’de standart 3.5 mm kulaklık girişini kaldıracağı konuşuluyor. Şirketin kulaklık girişini USB-C ile sağlaması gündemde. Bu kısım bu yüzden komik çünkü Note 7 lansmanında Samsung bununla ilgili Apple’a çok takılmıştı ama gözüken o ki Apple’ın cesur adımına karşın Samsung’da benzer bir adım atmak zorunda.

Samsung yöneticilerin ve şirketin basın birimi Apple’ı kararlarından dolayı her zaman alaya almışlardır ve hatta işi bir adım öteye taşıyarak Apple’ı kopyacı olarak dahi yorumlamışlardır ancak hiçbir şeyin göründüğü gibi olmadığı açık. Elbetteki Galaxy S8’de 3.5 mm kulaklık girişinin kaldırılmasının bazı artıları olacak. Mesela iç hacimde daha fazla alan elde edilecek ve böylece daha büyük bir pil gündeme alınabilir.

Yorum Yapın, Değer Katın: