Galaxy S8 Plus vs iPhone 8 Plus

0
195
samsung-vs-apple

Apple, dün düzenlediği etkinlik ile şirket tarihinde bir ilki gerçekleştirerek üç farklı modelini tanıttı. Bunlar iPhone 8, iPhone 8 Plus ve 10.yılına özel olarak çıkardığı iPhone X olarak adlandırdığı yeni nesil amiral gemileri oldu.

Bizler de büyük ekranlı telefon seven kullanıcıların kararlarında bir nebze de olsa yardımcı olabilmek için iPhone 8 Plus ve Galaxy S8 Plus‘ı karşılaştıralım dedik.

Tasarım

İlk olarak telefonları tasarım yönünden ele alırsak; Samsung‘un amiral gemisi Galaxy S8 Plus, çift tarafı kıvrımlı ve Infinity Display olarak adlandırılan bir ekrana sahip. Bu ekran alüminyum çerçeve ile birlikte ve tuşsuz hali ile oldukça şık bir tasarım oluşturuyor.

galaxy-s8

Diğer bir yandan iPhone 8 Plus ise tasarım yönünden iPhone 7 Plus ile oldukça benzerlik gösteriyor. Fark olarak ise hem ön hem arka yüzeyinde, Apple tarafından en dayanıklı cam olarak lanse edilen cam kullanıyor. Yani telefonun her tarafı cam. Bu özelliği ile telefon yüzeyinde daha az çizilmeler olacağını söyleyebiliriz. Parmak izi okuyucu ve Touch ID, ortaya çıkan onca söylentiye rağmen yine yerini koruyor.

iPhone-8-ve-8-Plus

Performans

Galaxy S8 Plus işlemci olarak 10nm mimarisine sahip Exynos 8895 işlemci kullanıyor. iPhone 8 Plus ise Apple A11 Bionic Yonga setini kullanıyor. Her iki işlemci arasındaki farkları ilerleyen günlerde karşılaştırmalı olarak göreceğimizi belirtelim.

Ekran

Galaxy S8 Plus 6.2 inç büyüklüğünde Quad HD olarak adlandırılan 1440 x 2960 piksel çözünürlükte ekrana sahip. Diğer bir yandan iPhone 8 Plus ise 5.5 inç büyüklüğünde 1920 x 1080 piksel Retina HD ile kullanıcılarını bekliyor.

Her iki telefonu da kamera bakımından incelersek; Galaxy S8 Plus 12 Megapiksel çönürlükte, 4K çözünürlükte 30 fps video kaydı yapabilen ve 1080p çözünürlükte 60 fps video çekebilen arka kameraya sahip. Ön tarafında ise 8 Megapiksel çözünürlükte kamerası mevcut.

Kamera

iPhone 8 Plus ise 12 Megapiksel çözünürlükte geniş açılı ve 12 Megapiksel çözünürlükte telefoto özellikli, 4K ve 1080p çözünürlükte 60 fps video kayıt yapabilen çift arka kamera sahip. Telefonun ön tarafında ise 7 Megapiksel çözünürlükte ön kamerası mevcut.

iphone-8-kamera

Depolama

Telefonları depolama yönünden de inceleyecek olursak; Galaxy S8 Plus, 64 GB dahili depolama ve 256 GB‘a kadar arttırılabilir depolama imkanı ile geliyor. iPhone 8 Plus’da ise depolama seçenekleri 64 GB‘dan başlıyor ve 256 GB‘a çıkıyor. Arttırılabilir depolama seçeneği ise diğer iPhone modellerinde olduğu gibi bu modelde de bulunmuyor.

Batarya

Galaxy S8 Plus batarya olarak 3500 mAh kapasiteli batarya kullanıyor. iPhone 8 Plus’ın batarya kapasitesi ise tam olarak açıklanmasa da iPhone 7 Plus ile hemen hemen aynı kapasite olan 2900-3000 mAh  kullanıyor diyebiliriz.

galaxy-s8-kablosuz-sarj

Her iki telefonda da kablosuz şarj özelliği yer almaktadır. iPhone 8 Plus’ın şark standı Galaxy S8 Plus’a göre daha gelişmiş bir durumda diyebiliriz. Çünkü kablosuz şarj standında birden fazla iPhone ya da giyilebilir cihazları da şarj etmeniz mümkün.

iphone-8-kablosuz-sarj

Yorum Yapın, Değer Katın: