Galaxy S8 ve S8 Plus’la Gelen Yeni TouchWiz’i ve Sanal Asistan Bixby’i Şimdi Kullanabilirsiniz

0
578
Galaxy S7 Edge Bixby

Galaxy S8 ve S8+’ın en büyük özelliklerinden biri olan Bixby, Google Now, Apple Siri ve Microsoft Cortana’yı hedef almayı umut ediyor. Bixby, Samsung’un, Google Asistan’da olduğu gibi size günlük kullanım alışkanlıklarına dayalı bağlamsal bilgi sunmanın yanı sıra ses kontrolü ile onu kullanarak çok şey yapmanıza izin vererek hayatınızı kolaylaştırabileceği düşünülen bir sanal asistandır. Ayrıca Galaxy S8’de, Bixby için özel olarak geliştirilmiş TouchWiz launcher (ana ekran başlatıcısı) yer alıyor.

Yeni TouchWiz Launcher’ı ve Bixby’yi denemek için Galaxy S8 veya S8 Plus’ı satın almanız gerektiğini düşünüyorsanız yanlış düşünüyorsunuz demektir. Android Nougat çalıştıran bir Samsung cihazınız varsa yeni sanal asistanı ve TouchWiz Launcher’ı şimdi deneyebilirsiniz.

Yapılan testlerde, hiçbir ek uygulamanın yüklü olmadığı temiz Galaxy Note 5’e yeni TouchWiz’i ve Bixby’i kurmak için girişimde bulunulmuş ancak başarılı olunmamış. Öteki tarafta ise Galaxy S7 Edge üzerinde başarıyla kurulum yapılabiliyor. Yine de yeni TouchWiz’in bazı sorunlara sahip olduğunun altını çizelim.

Galaxy S8 Bixby

Bixby’ye gelince, Samsung’un yeni sanal asistanı ilk kez çalıştırıldığında oldukça iyi çalışıyor ancak bazı bilgileri topladıktan sonra çökmeye başlıyor. Örneğin, Bixby size çektiğiniz en son fotoğrafı gösterebiliyor ve böylece başkaları ile hızlı bir şekilde bu fotoğrafınızı paylaşabiliyorsunuz. Ancak asistan, fotoğraf makinesini kullanarak bir fotoğraf çektikten hemen sonra çökmeye başlayabiliyor.

Galaxy S7 Edge (ve diğer Samsung cihazları) Galaxy S8 ve S8 Plus’da bulunan özel Bixby anahtarından yoksun olduğundan, sesli kontrol denemek için bir yol da yoktur. Sonuç olarak, Bixby’yi cihazınızda denemek isterseniz yalnızca kurulumdan kısa bir süre sonra test edebilirsiniz. Ardından, cihazınız kilitlenmeye başlayacaktır.

Bixby şimdilik S8 ve S8 Plus dışındaki cihazlarda başarısız olmasına rağmen, mevcut Samsung cihazları için düzgün çalışan portları ile gelecekte piyasaya sürülmesi mümkündür. Zira işlevlerinin birçoğu Samsung’un sunucularından veri alış verişi ile çalışmaktadır. Şimdilik, telefonunuzda Galaxy S8 TouchWiz launcher’ı ve Bixby’yi denemek isterseniz, gerekli dosyaları indirmek için buradaki bağlantıya gidin. Kurulum işlemleri oldukça kolaydır. İlgili APK dosyalarını indirip telefonunuza yüklemeniz yeterlidir.

Not: Galaxy S8 TouchWiz launcher’ı kaldırırsanız (Ayarlar > Uygulamalar sayfasına gidip TouchWiz Home uygulamasındaki güncellemeleri kaldırarak), varsayılan Galaxy S7 ana ekran ayarlarınız kaybolacaktır. Yeni TouchWiz launcher’ı denemeden önce bunu aklınızda tutun.

Yorum Yapın, Değer Katın: