Geleceğin Android Alt Yapısına Hazır Mısınız?

0
201
gelecegin-android-alt-yapisina-hazir-misiniz
gelecegin-android-alt-yapisina-hazir-misiniz

Google, dünyanın hemen hemen her yerinde en çok tercih edilen mobil işletim sistemi olan Android işletim sistemine dair yeni bir şekillenmeye giriyor. Hatta şekillenmeden ziyade, önemli detayları paylaşarak, mevcut şekillenmenin ipuçlarını veriyor diyebiliriz. Bu detaylara göre firma, Android’in halihazırda oldukça parçalı olan çeşitli bölümleri daha akıcı bir hale getirerek daha bütüncül bir Android deneyimi oluşturmayı hedefliyor. Bir nevi iPhone sitili gibi bir yapıya bürünmek mi sizce bu konuşulan? Büyük ihtimalle de öyle olacak gibi.

Uyumluluk Tanımı Belgesi Yayımlandı!

Android, yeni uyumluluk tanımı belgesini yayımladı. Bu sayede bir anlamda Android üreticilerinin uyması gereken oyun kurallarını da güncellemiş oldu diyebiliriz. Firmanın ilk olarak hızlı şarj standartları açısından önemli bazı değişikliklere gitmesi söz konusu. USB-C’nin çok daha kolay ve uyumlu bir şarj sürecine yol açan yeni bir dönem başlatması düşünülürken, bunun yerine özellikle hızlı şarj etme açısından birçok sorun ortaya çıktı. Google, buradaki karışıklıkları önlemek ve oluşabilecek voltaj farkından dolayı donanımlara zarar gelmemesini sağlamak adına Qualcomm’un Quick Charge 3.0 gibi teknolojileri yerine standart USB-C’yi önerecek gibi duruyor. Peki bu teknoloji her firma ile uyumlu olacak mı dersiniz? Firmalar ile ilerleyiş nasıl olacak?

Android Extensions Adı Verilen Yaklaşıma Hazır Olun

Android Extensions adı verilen bu yeni yaklaşım da Android ekosistemindeki parçalı yapıyı düzeltmek için kullanılacak aslında. Yani Ars Technica’ya göre Google bunu Android Open Source Project’ten API’ları doğrudan çıkarmak için kullanabilecek (imiş). Böylece uzun Android güncelleme süreçlerine gerek kalmadan Google Play hizmetleri güncellenebilecek.

 

Ama Sorunlar Hala Var!

Bütün gelişmelerin yanında bir diğer detay da, ufak sorunlarla ilgili. Malumunuz 7.0 işletim sistemi yayımlandıktan sonra çoklu pencere detayı gelmişti. Nougat’la birlikte etkili bir çoklu destek nihayet sunulsa da sorunlar hala çıkıyor karşımıza. Bu sıkıntıları ortadan kaldırmak ve uygulama geliştiricilerinin de işini kolaylaştırmak adına bütün cihazlarda standart bir çoklu pencere modu kullanılacak ve bu sayede sorunlar oldukça azalacak (hatta bitmeye yaklaşacak -belki de bitecek?-). Ayrıca Google, tam Android cihaz üreticilerinden arama engelleme özelliği istiyor. Yani bu özellik için ekstra bir uygulama kullanmak yerine, standart hale dönüşmesi isteniyor.

Yorum Yapın, Değer Katın: