Google Pixel’in Güvenlik Açığı Bulundu!

0
101
wp-1479032312369.png

Google Pixel‘in piyasaya çıkmasından kısa bir süre süre güvenlik açığı tespit edildi ve hacklendi. Neyse ki Google tarafından korkulacak birşey olmadı çünkü açığı keşfedenler beyaz şapkalı hackerlar olarak adlandırılan iyi niyetli bilgisayar korsan grubu Qihoo 360 grubuydu.

Kısa bir süre önce gerçekleştirilen PwnFest hack yarışmasında, oldukça bilinen bir grup olan Qihoo 360, Google Pixel’lerde bir açık bularak telefonu hacklemeyi başardı. Bunu için gerekli olan tek şey ise telefona gönderilen virüslü linke tıklamak. Bu açığı keşfeden beyaz şapkalı korsan grubu 120.000 dolar değerindeki ödülün de sahibi oldu.

Bulunan açık oldukça tehlikeli. Daha da detay vermek gerekirse, hack işlemini canlı olarak kayda alan ve paylaşan grup, sadece 60 saniye içinde telefon da yer alan multimedya içeriklere, rehbere ulaşabiliyorlar. Hatta telefondan izinsiz olarak mesaj gönderme ve arama yapabiliyorlar.

Google için aslında bu büyük bir şans. Keşfeden grup iyi niyetli olduğu için buldukları açıkları belli bir fiyata satarak ödül peşinde koşuyorlar. Ancak kötü niyetli bilgisayar korsanları bu açığı keşfetmiş olsaydı, Google için bu oldukça büyük sorunlara yol açabilirdi.

Grup sadece bununla da kalmadı

Ayrıca bu grup aynı etkinlikte Windows 10 ile birlikte gelen Microsoft Edge web tarayıcısında ve ek olarak Adobe Flash uygulamasında bulduğu açıklar ile toplamda 520.000 dolarlık bir ödülün sahibi oldular.

Merak edenler Google Pixel’in hacklenme videosunu aşağıdan izleyebilirler.

Yorum Yapın, Değer Katın: