Google, Pixel’in Kodlarını HTC’den mi Aldı?

0
64
pixel-google-tarafindan-uretilmistir

Bilinen üzere Google, Pixel ve Pixel XL‘ın üretimi konusunda HTC‘den destek aldıklarını açıklamıştı. Yani yapılan açıklamaya göre telefonların yazılım, tasarım ve dizaynının tamamen kendisine ait olduğunu söyleyen Google, HTC yalnızca üretim aşamasında yer aldı demişti. Ancak son çıkan haberlere göre HTC ile olan ortaklık sadece üretim aşamasında değil gibi.

pixel-htc-code

Apple‘a direk rakip olmak için, Nexus ile ortaklığını sonlandıran Google, hatta iPhone‘ların arkasında yer alan “Kaliforniya’da Apple tarafından dizayn edilmiştir” yazısına gönderme olarak Pixel’lerin arkasına “Google tarafından üretilmiştir” yazısı ile Apple’a benzer bir pazarlama stratejisini benimsemişti. Ancak çıkan son haberlere göre, Pixel’lerin özellikle boot satırlarında HTC ile aynı kodlara rastlanması, HTC’nin sadece üretim değil geliştirme aşamasında da yer aldığı şeklinde yorumlanıyor. Jon Sawyer ismindeki Android güvenlik araştırmacısı, boot satırlarında bulunan kodların HTC’ye ait olduğu iddia ediyor. Kırmızı ile işaretlenen kısımların ise Pixel’lerden sonradan çıkarıldığını belirtiyor.

Bakalım bu iddialara Google nasıl bir açıklama yapacak, eğer bu iddialar doğru çıkarsa, Google ve Nexus arasındaki oldukça başarılı yürüyen ortaklığın bitmesinin piyasalar açısından hiçbir anlamı kalmayacaktır.

 

Yorum Yapın, Değer Katın: