Google Play Neden Sürekli Çöküyor?

0
122
google-play-cokme-sorunu
google-play-cokme-sorunu

Google Play Çökme Sorunu Çözümü

Merhaba arkadaşlar, bilindiği gibi hangi sürüm olursa olsun (işletim sistemi 5,0 – 6,0 olanlar özellikle), bazı zamanlar uygulamaların kurulumu ile birlikte Google Play çöküyor (uygulama çöktü ya da uygulama açılamadı gibi sorunlar çıkıyor ekranda). Bu tarz sorunlar ile karşılaşıyorsanız şayet, doğru yerdesiniz. Çünkü bu tarz sorunlar ile karşılaşan arkadaşlarımızın ihtiyacına en uygun maddeleri sunacağız. İsterseniz öncelikle sorunun nedenini düşünelim ve üzerine gidelim.

Cache Hafızası Sorunu

Bilindiği gibi siteler ve uygulamalar kendi içerisinde bir cache (ön bellek de diyebiliriz) yapısına sahiptir. Bu yüzden sorunu çözmek adına öncelikle uygulamaların (hangi uygulama sorun yaratıyor ise) ve telefonumuzun genel Cache yapısını temizlememiz gerekiyor. Sonrasında ise Google Play çökme sorununun önüne geçmiş oluyoruz.

Ne Yapılması Gerekiyor?

  1. Öncelikle cihazınızdan ayarlar menüsüne gidin,
  2. Ardından uygulamaları açın,
  3. Sonrasında bütün uygulamaların olduğu sekmeyi açın (tümü sekmesi de diyebiliriz),
  4. Ardından ‘Google Play Store’ butonunu bulun ve hemen ardından söz konusu bütün verileri temizleme seçeneğine tıklayın (büyük ihtimalle tüm verileri sil olarak yazıyordur),
  5. Ardından telefonunuzu kapatın,
  6. Ortalama 2 dakika sonra tekrar açın.

Bu uygulamalar çalışırsa (ki büyük ihtimalle çözüm bu olacak) sorununuz çözülmüş olacaktır. Eğer tekrar aynı sorun ile karşılaşırsanız yine bu yöntemleri kullanarak düzenlemeye girişebilirsiniz.

2. Yöntem Nedir?

  1. Yukarıda verdiğimiz detaylar işinizi görmediyse, ikinci yöntemi deneyebilirsiniz.
  2. Yukarıda yer alan 4 maddeye kadar gelin, sonrasında ise Google Play Services ve Google Services Framework yapılarına ulaşın. Ardından bu uygulamaların da verilerini (cache) silin.

Sonra tekrar telefonunuzu kapatın ve açın.

Sorununuz artık çözülmüş olacaktır değerli arkadaşlar. Şimdiden kolay gelsin dileklerimizi iletelim.

Yorum Yapın, Değer Katın: