Kaspersky Android Kullanıcılarını UYARDI!

0
77
kaspersky-android-uyarisi
kaspersky-android-uyarisi

Android Virüsü Bu Sefer Tehlikeli Olabilir!

Merhaba arkadaşlar. Bilindiği üzere mobil cihazlar konusunda oldukça yoğun bir çalışma yapılıyor ve güncel olarak karşımıza çıkarılıyor. Bu yazımızda da yine aynı şekilde sunulan çeşitli fırsatlardan bahsetmek yerine, bu fırsatların içinde yatan virüslerden bahsedeceğiz. Çünkü Kaspersky Lab uzmanları tarafından yapılan açıklamada, mobil bankacılık Truva Atı (Trojan) Svpeng’in modifiye edilmiş bir sürümünün Google’ın reklam ağı AdSense’in içerisinde gizlendiği belirtiliyor ve bu ciddi bir sorun. Söz konusu virüsün Temmuz ayı ortasından bu yana kadar 318 bin Android kullanıcısının cihazlarında tespit edildiği öğrenildi. Bu virüs, kişilerin telefonlarında gizli olan banka kart bilgilerini ve benzeri bilgileri çalıyor. Tabi aynı zamanda telefon rehberinizi de aynı şekilde çalıyor. Saldırganlar bu işlemleri Google Chrome’un Android sürümünde yer alan bir yazılım hatasından faydalanarak yapıyor diyebiliriz değerli arkadaşlar. Google söz konusu hatayı düzelttikten sonra Kaspersky Lab uzmanları saldırının detayları hakkında bir açıklama yaptı (yani sorun giderilmiş, ama dikkatli olmakta fayda var, uyarı da bu yüzden).

Her Zaman Dikkatli Olmalıyız!

Kaspersky Lab tarafından yapılan araştırma sonucunda saldırı sürecinin Google AdSense’e yerleştirilen ve zararlı yazılımın bulaştığı bir reklamla başladığı ortaya çıktı. İlk svpeng saldırısının Temmuz ayı ortalarında Rus haber sitesine yapıldığı tespit edildi. Saldırı sırasında Truva atı kendisini sessiz bir şekilde site ziyaretçilerinin Android cihazlarına kopyaladı.

 

Chrome Uygulamasını Güncelleyin!

Saldırılardan ve olası sorunlardan etkilenmemek için, hızlı bir şekilde Google Chrome uygulamanızı güncellemenizi tavsiye ediyoruz. Truva atı Chrome uygulaması olan cihazlara erişebiliyor.

Yorum Yapın, Değer Katın: