Kişileriniz, iPhone’dan Android Cihazınıza Nasıl Aktarılır?

0
189
iphone-android

Bir zamanlar, bir telefondan diğer telefona rehberinizde yer alan isimleri ve numaraları taşımak için tek tek eliniz ile girmeniz gerekiyordu. Ancak artık bu işlem bu kadar uğraştırıcı değil. Hayatımıza giren akıllı telefonlar sayesinde oldukça kolay bir şekilde bu taşıma işlemini gerçekleştirebiliyoruz.

Rehberinizde yer alan kişileri eski iPhone cihazınızdan Android telefona aktarmanın en kolay yolu nedir? Bu yazımızda size bu yöntemleri adım adım anlatacağız ve siz de kolaylıkla numaralarınızı taşıyıp Android cihazınızın keyfini sürebileceksiniz.

#Yöntem 1- Kişileri Google Hesabınız ile Senkronize Edin

sync-contacs-google

İlk olarak Android telefonunuzu kullanmak için bir Google hesabına ihtiyacınız olacaktır. Henüz bir hesaba sahip değilseniz, Google’ın ana sayfasına giderek “hesap oluştur” seçeneğini seçebilirsiniz. Bunu akıllı telefonunuz ile de yapabilirsiniz, ancak masaüstü deneyimi daha kolay bir yol olacaktır.

Google hesabınızı oluşturduktan sonra, iPhone’nunuzda “Ayarlar” bölümüne gidin. “Mail,Kişiler,Takvim” seçin. Daha sonra “Hesap Ekle” seçeneğini seçin ve açılan kısımdan “Gmail” seçeneğini seçin ve daha önceden almış olduğunuz Gmail hesabınızın giriş bilgilerini girin.

iPhone cihazınız daha sonra Google hesabınız ile neleri senkronize etmek istediğinizi soracaktır. Burada “Kişiler” seçeneğinin işaretli olduğundan emin olun.  Tabi ki bu işlemleri gerçekleştirirken bir internet bağlantınız olması gerekiyor. Adımları takip ettikten sonra kişileriniz Google hesabınız ile senkronize edilmeye başlar. Bu işlem telefonunuzda yer alan kişi sayısına göre süresi uzayabilir.

iPhone cihazınızın, kişileriniz senkronize edildi dedikten sonra, masaüstü cihazınızdan “Google Kişiler” sitesine gidin. Google hesabınız ile oturum açın ve oradan kişilerinizi kontrol edin.

Kişilerinizin senkronize edildiğinden emin olduktan sonra, Android cihazınıza Google hesabınız ile giriş yapın ve kişilerinizi kolayca taşıyın.

#Yöntem 2- Kişileri iCloud Kullanarak Aktarma

transfer-with-icloud

iPhone’nunuzda daha önceden iCloud hesabı etkinleştirmiş iseniz bu yöntem ile de kolaylıkla kişilerinizi taşıyabilirsiniz.

iPhone cihazınızda, “Ayarlar” seçeneğine gidin. “Mail,Kişiler,Takvim” seçeneğini seçin. Hesaplar ve Kişiler seçeneğine geldikten sonra rehberinizi iCloud ile birleştirin.

Bu işlemi tamamladıktan sonra, bilgisayarınızın web tarayıcısından icloud.com‘a gidin. Apple kimliğiniz ile oturum açın ve “Kişiler” seçeneğine tıklayın. Sol alt köşede yer alan dişli çark şeklindeki simgeye tıklayın ve “Tümünü Seç” seçeneğini seçin. Bundan sonra tekrar tıklayarak “Dışa Aktar” seçeneğini seçin ve “vCard’ı dışa aktar” seçeneğine tıklayın.

Şimdi de Gmail.com adresine gidin. “Posta” düğmesine tıklayın ve “Kişiler” seçeneğini seçin. “Diğer” sekmesine tıklayın ve “İçe Aktar” seçeneğini seçin. Dosya seç bölümünden daha önce kaydetmiş olduğunuz vCard dosyanızı seçin. İçe aktarma işlemi tamamlandığında, Gmail’de içe aktarılan kişi sayısını görebilirsiniz. Bu noktada bazı kişileriniz bir kaç kez yer alıyor olabilir. Bundan kurtulmanın yolu ise “Diğer” sekmesinin altında yer alan “Bul ve Birleştir” ya da “Find and Merge Duplicates” seçeneğine tıklamanız yeterli olacaktır.

#Yöntem 3- iTunes Kullanarak Kişilerinizi Aktarma

transer-with-itunes

Kişileriniz yerel olarak depolanmış ise ve Gmail dışında başka bir hesap kullanıyorsanız, kişilerinizi Windows veya Mac bilgisayarınızda yer alan iTunes programı ile aktarabilirsiniz.

Öncelikle iPhone’nunuzu bilgisayarınıza bağlayın. iTunes‘i açın ve sağ üst köşede yer alan “iPhone” seçeneğine tıklayarak cihazınıza gidin. “Bilgi” sekmesini açın ve ardından “Kişileri Eşitle” seçeneğinin yanında yer alan kutucuğu işaretleyin. Açılan pencereden “Google Kişiler” seçeneğini seçin ve istediğiniz Google hesabınıza kişilerinizi aktarın.

iPhone cihazının kişileri senkronize etme işlemini tamamladıktan sonra, Android cihazınıza Google hesap bilgileriniz ile giriş yapın ve kişilerinizi kolaylıkla alın. Kişilerinizin hepsi orada yer alacaktır merak etmeyin.

#Yöntem 4- Üçüncü Parti Bir Uygulama Kullanın

My Contacts Backup

My Contacs Backup uygulaması kuşkusuz kişileri aktarmada kullanılan en popüler uygulamadır. Öncelikle Apple App Store‘dan “My Contacts Backup” uygulamasını indirin. Daha sonra uygulama indikten sonra uygulamayı açın ve “Yedekle” seçeneğine tıklayın. Yedekleme işlemi bittikten sonra sizden bir e-posta adresi isteyecektir. Kullanmakta olduğunuz bir e-posta adresini yazın, uygulama size bir mail atarak kişilerinizi size ulaştıracaktır.

Uygulama e-posta adresinize .vcf uzantılı kişiler dosyanızı yollayacaktır. Daha sonra Android telefonunuz ile e-posta adresinize giriş yapın ve My Contacs Backup uygulamasından gelen maili açın. Mailde yer alan .vcf uzantılı dosyanın üzerine tıklayın, telefonunuz sizden kişilerin yüklenmesi için onay isteyecektir. Gerekli onay verme işlemini yaptıktan sonra kişileriniz otomatik olarak rehberinize gelecektir.

My Contacs Backup uygulamasını iPhone için buradan. Android için yukarıda yer alan bağlantılardan indirebilirsiniz.

Yorum Yapın, Değer Katın: