LG G6 ve LG G5 Karşı Karşıya! Hangisini Almalı? Aralarındaki Farklar Neler?

0
434
LG-G6-vs-LG-G5

LG, yeni amiral gemisi olan LG G6‘yı birkaç gün önce resmi olarak tanıttı. Peki LG G6, bir önceki amiral gemisi LG G5’e göre ne gibi yeniliklere sahip? İşte LG G6 ve LG G5 karşılaştırması.

LG G5 ile geçen yıl beklediği başarıyı elde edemeyen LG, bu yıl kullanıcıların isteklerini LG G6’da bir araya getirdi. LG G6’nın tüm özelliklerine haberimiz üzerinden ulaşabilirsiniz.

LG G6’ın Tasarımı

LG-G6

LG’nin, bir akıllı telefonda ilk modülere tasarımın şekil bulmuş halini LG G5 ile sunması ve sonrasında aldığı eleştiriler onu bu anlayıştan vazgeçirdi ve LG G6’da modüler olarak adlandırılan tasarım modeli son bulmuş durumda.

LG-G5-Moduler-Yapi

Yeni LG G6, G5’e göre çok daha ince çerçevelere sahip ve başarılı bir ekran-kasa oranı ile göz dolduruyor. LG G5’te 5.3 inç QHD çözünürlükte bir ekran yer alırken LG G6’da 5.7 inç QHD+ çözünürlükte bir ekran yer alıyor. Her ne kadar LG G6’ta ekran boyutu büyümüş olsa da LG’nin başarılı bir şekilde uyguladığı kasa-ekran oranı sayesinde LG G5 ile hemen hemen aynı boyuta sahip. Yani LG G5’i tek elle ne kadar kolay kullanabiliyorsanız, daha büyük ekranı ile LG G6’yı da o denli kolay kullanabilirsiniz.

Günümüzde normal akıllı telefonlarda standart olarak 16:9 ekran formatı kullanılırken LG G6’da bu 18:9 formatına dönüştürülmüş.

Özellikle LG G6’da G5’e kıyasla kamera çıkıntısı azaltılmış çift lensli arka kamera yer alıyor. Ön yüzde ise LG G5’in aksine telefonun rengine göre ekran çerçevelerinin rengi değişiyor. Her zamanki gibi alt kısımda bir LG logosu konumlandırılmış.

Telefon, gümüş, siyah ve beyaz olmak üzere üç farklı renk seçeneği ile satışa sunuluyor.

LG-G6-Renk

LG G5’in modüler tasarım yapısı toza ve suya karşı olan direncini düşürüyordu. LG, G6 modelinde bunu çözmüş ve IP67 sertifikasını modeli için almış. Yani LG G6, tatlı suda 1 metrenin altında 30 dakikaya kadar suya karşı dirençli bir yapıya sahip.

LG’nin G5 ile ilk kez metal kasa kullanmıştı ancak kasanın üstünü kaplayan boya sanki onu plastik bir kasaya sahip gibi gösteriyordu. LG G6’da bu tamamen ortadan kaldırılmış ve daha estetik bir görüntü oturtulmuş.

LG G6’nın Teknik Özellikleri

Eğer ki LG G6’nın tasarımı hoşunuza gittiyse diğer merak edilen konuya, teknik özelliklerine gelebiliriz. LG G6’nın tasarımı her ne kadar LG G5’e göre iyi gibi dursa da aynı şey teknik özellikleri için geçerli değil.

Qualcomm_Snapdragon-821

 

LG, yeni amiral gemisi modelinde, Snapdragon 835 yerine Snapdragon 821 yonga setini kullandı. LG G5’te kullanılan Snapdragon 820 yonga setine kıyasla sadece çalışma frekansı farklılığına sahip olan Snapdragon 821, bu yönü ile büyük bir performans farklılı sunmuyor. Yani LG G6 ile LG G5 arasında büyük bir performans farklılığını görmek pek mümkün olmayacak.

LG G5’te 4GB RAM’e yer veren LG, G6’da da aynı miktarda RAM’e yer veriyor. Her iki moelin de depolama alanları aynı. Yani LG G5’te olduğu gibi LG G6’da da 32GB, 64GB yerleşik depolama alanı yer alırken microSD kart desteği mevcut.

LG G6’nın LG G5 ile hemen hemen eşdeğer yonga setine sahip olmasının ana nedeni ise Samsung. Galaxy S8 ve diğer amiral gemilerinde bu yonga setini kullanmak isteyen Samsung, bu noktada rakiplerini ne yazık ki sınırlandırıyor. Ancak LG G6’nın LG G5 ile eşdeğer bir yonga setine sahip olması onun performans açısından arka planda kalacağı anlamına gelmiyor.

LG G6’nın Kamera Performansı

LG-G6-Kamera

LG G5 ile kamera performansı konusunda kendini kanıtlayan LG, LG G6’da bunu daha da arttırmış durumda. LG G5’de 16 megapiksel f1.8 diyafram açıklığına ve 2.4 diyafram açıklığına sahip 8 megapiksellik bir arka kamera yer alıyordu. LG G6’nın arka kamerasında, her ikisi de 13 megapiksel olan ve f1.8 diyafram açıklığına sahip çift lensli bir arka kamera konumlandırılmış. Yani LG G6 ile hem daha iyi ışık alan hem de daha çok kaliteli fotoğraflar elde etmeniz sağlanıyor.

Ön tarafta ise, LG G5’te 8 megapikselliklik f2.0 diyarfam açıklığına kamera yer alırken LG G6’da, 12 megapiksellik bir kamera yer alıyor. LG G6 ile geniş açılı selfieler çekmek mümkün!

LG G6’nın hem ön tarafta hem de arka taraftaki kamerasının oldukça başarılı olduğunu belirtelim. LG, LG G4 modelinde ilk manuel kamera arayüzüyle karşımıza çıkan akıllı telefon üreticilerindendi ve LG G5 modelinde de bu arayüzü sürdürmüştü. LG, manuel kamera arayüzünü gelişmiş özellikleriyle birlikte G6 modelinde de sunmaya devam ediyor. Üstelik LG bu sefer daha da iddialı.

Hangisini Almalı: LG G6 mı LG G5 mi?

LG G6, LG G5’e göre daha iyi bir tasarım, suya ve toza karşı dayanıklılık, daha iyi kamera ve en güncel arayüz özelliklerini vaat ediyor. Genel olarak bir değerlendirme yaptığımızda ise her iki modelinde de birbirine yakın olduklarını görüyoruz.

Eğer yeni bir telefon alacaksanız, LG G4 veya daha eski bir LG modelini kullanıyorsanız LG G6 sizin için iyi bir tercih olacaktır. Ancak zaten LG G5 kullanıyorsanız LG G6’yı almanız size çok büyük farklılıklar getirmeyecektir. Tabii modüler tasarım anlayışından rahatsızsanız LG G6’yı rahatlıkla LG G6’nın yerine koyabilirsiniz.

Yorum Yapın, Değer Katın: