Milyonlarca Google Hesabı Tehlikede! Aman Dikkat!

0
190
android-google-hesabi

Güvenlik firması Check Point, Gooligan adı verilen bir Truva atı virüsü kampanyası ile her gün 13.000 Google hesabının etkilendiğini duyurdu. Tahminlere göre milyonlarca Google hesabı şimdiden bu tehlikeye kapılmış durumda.

Bu virüs ile Google Playi Gmaili Google Fotoğraflar, Google Dökümanlar, G Suite, Google Drive ve diğer Google tabanlı uygulamalar etkileniyor. Öyle ki tüm gizlilik arz eden veriler ele geçirilebiliyor.

Forbes’e göre bu virüs saldırısı Google hesapları için şimdiye kadar ki tek ve en büyük tehlike. Aslında virüs doğrudan kullanıcı verilerini elde etmek için çalışmıyor. Bunun yerine hesabınızı kullanarak binlerce dolar değerinde reklam kampanyaları yapıyor ve bunu hesabınızın bir parçası haline getiriyor.

Google’a karşı başlatılan bu virüs tehlikesinin aslında bir siber savaşın parçası olduğu belirtiliyor. Durumun tümüyle farkında olduğunu duyuran Google, sorunu ve etkilenen hesapların normale dönmesi için büyük bir motivasyon ile çalıştıklarını duyurdu. Daha önce benzer bir sorun ile Yahoo karşı karşıya kalmıştı ve şirket milyarlarca dolar zarar etmişti.

Gooligan adı verilen bu kötü yazılım aracı ise doğrudan Android telefonlar ve tabletler üzerinden geliyor. Bazı kötü niyetli Google Play uygulamaları ile geldiği doğrulanmış durumda. Hatta bu uygulamalardan bazılarının StopWatch, Perfect Cleaner and WiFi Enhancer olduğu belirtiliyor. Mesela bu uygulamaları telefonunuza veya tabletinize indirdiğinizde, Google hesabınız kullanılarak otomatik olarak oluşturulan kullanıcı adları ve şifreler ile sahte uygulama incelemesi dahi sizin adınıza yapılıyor. Hatta sizin onayınız olmadan bazı uygulamalar dahi indiriliyor.

Forbes bunun tümüyle reklamlar aracılığı ile gelir elde etme amaçlı olduğunu söylüyor. Her indirilen uygulama ve bu uygulama içindeki reklamlara yapılan sahte tıklamalar sayesinde hackerlar büyük gelirler elde ediyorlar.

Google, Google Play’den bu virüsü barındıran tüm uygulamaların kaldırıldığını duyurdu. Her ihtimale karşın Google hesap bilgilerinizi ve aktivitelerinizi kontrol etmenizde fayda var.

Yorum Yapın, Değer Katın: