Mobil Pazarın Lideri Samsung!

0
119
mobile-phones

Samsung‘un bu yıl Galaxy Note 7‘de yaşadığı talihsizlikler ile birlikte pazar payında oldukça yüksek seviyelerde bir düşüş gözlemlendi. Ancak bakıldığı zaman akıllı telefon satışlarında zirvede kalmayı başardı. Bunun en büyük sebebi ise en büyük rakibi olan Apple‘a göre çok fazla model çıkarması ve hemen hemen her kesime hitap eden farklı modellerinin piyasada yer alması.

Toplamda 373 milyon telefon satışı gerçekleşti!

Gartner‘in yayımlamış olduğu raporu incelediğimizde Samsung, Temmuz-Eylül ayları arasında 71 milyonun üzerinde akıllı telefon satmayı başarmış ve mobil pazarın %19.2‘lik kısmını elde etmiş. Ancak geçtiğimiz yıl ile karşılaştırdığımızda %23.6 olan bu rakama göre yaklaşık olarak %14.2‘lik bir gerileme söz konusu.

samsung-satis-rakamlari

Gartner tarafından yapılan açıklama göre Samsung’un Galaxy Note 7 hakkında verdiği radikal kararın oldukça doğru olduğunu ancak, Samsung açısından bakıldığında akıllı telefon satışlarının kısa vadede artış göstermesinin zor olacağı yönünde.

Samsung’un en büyük rakibi Apple‘a bakacak olursak, iPhone 7 ve iPhone 7 Plus‘da tasarım yönünden bir değişikliğe gitmeyerek 43 milyon akıllı telefon satışı ile mobil pazarın %11.5‘ini eline almış durumda. Bu rakam geçtiğim yıla oranla %1.5 seviyelerinde kayıp içeriyor.

2016 yılının üçüncü çeyreğinde satılan toplam akıllı telefon miktarı 373 milyon ve bu rakamın bahsettiğimiz gibi 71 milyonu Samsung‘a, 43 milyonu Apple‘a, 32 milyonu Huawei’ye, 25 milyonu Oppo‘ya ve son olarak 20 milyonu ise BKK Communication Equipment‘a ait. Kalan kısımlar ise diğer akıllı telefon üreticileri arasında paylaşılmış durumda.

İşletim sistemi olarak bakarsak, mobil pazarda yer alan akıllı telefonların %87.8‘i Android iken %11.5‘i iOS işletim sistemine ait. Üçüncü sırada yer alan Windows işletim sistemi ise oldukça düşük olarak sadece %0.4‘lük bir değerin sahibi.

kullanilan-isletim-sistemleri

Diğer bir yandan Samsung ve Apple’da yaşanan düşüşlerden görülen o ki Çinli üreticiler faydalanmış. Geçen yıla göre pazar payı %7.7 olan Huawei, pazardaki yerini %8.7‘ye çıkarmış durumda. Oppo %3.4 olan pazar payını %6.7‘ye ve son olarak BKK Communication Equipmant ise %2.9’dan üçüncü çeyreğe baktığımızda %5.3‘e çıkarmış durumda.

Gartner’in yayımlamış olduğu raporu görmek isterseniz buradan ulaşabilirsiniz.

Yorum Yapın, Değer Katın: