Nokia’nın Sesli Asistanı “Viki” Geliyor!

2
237
Men are silhouetted against a video screen with an Nokia logo as he poses with an Nokia Lumia 820 and Samsung S4 smartphones in this photo illustration taken in the central Bosnian town of Zenica
Men are silhouetted against a video screen with an Nokia logo as he poses with an Nokia Lumia 820 and Samsung S4 smartphones in this photo illustration taken in the central Bosnian town of Zenica, August 14, 2013. REUTERS/Dado Ruvic (BOSNIA AND HERZEGOVINA - Tags: BUSINESS TELECOMS)

Mobil pazara 6 farklı Android işletim sistemli telefon ile dönmeyi planlayan Nokia, son olarak da yapay zeka ile birleştirilmiş sesli asistanı ile gündemde.

Apple’da Siri, Google’da Google Asistant, Microsoft’da Cortana, Amazon’da Alexa ve son olarak da Galaxy S8 ile Bixby geliyor. Durum böyle olunca piyasaya güçlü bir dönüş yapmak isteyen Nokia, yazılım konusuna da oldukça önem veriyor.

Nokia’nın yeni ortaya çıkan patent başvurusu ise “Viki” adını taşıyor. Ubergizmo’nun iddiasına bakılırsa Viki hakkında şu paylaşım yapılmış. “Bilgiyi işleyen ve tüm veri kaynaklarını ses tabanlı arabirim ile birleştiren yazılım.”  Bu ifadelerden anlayacağımız üzere bu patent başvurusu tüm hatları ile bir sanal asistana ait.

Donanım ve tasarım yönünden oldukça iddialı olarak dönüş yapan Nokia, eğer yazılım ve arayüz konusunda da yenilikçi kararlar verir ise mobil pazarda kısa sürede eski yerini daha güçlü bir şekilde alacaktır.

Çıkan tüm bu söylentiler, Şubat ayında yapılacak olan Mobil Dünya Kongresi‘nde açıklığa kavuşacaktır.

2 YORUM

Yorum Yapın, Değer Katın: