OTA Güncelleme Nedir?

2
757
ota

Akıllı telefon kullanıcıların genelde bir defa da olsa duyduğu ve sıklıkla bizim de kullandığımız bu OTA nedir ona bakalım.

OTA İngilizce olarak Over The Air kelimelerinin kısaltılmış şeklinde söylenmesidir. Genellikle güncellemeler için kullanılan bu kelimenin Türkçe karşılığı ise şebe üzerinden yapılan dağıtım gibi düşünülebilir. Yani üreticilerin telefonlara gönderdiği güncellemelerin şebeke ya da Wi-Fi yolu ile gönderme şeklidir.

Herhangi bir bilgisayara bağlamadan yapabildiğiniz bu güncelleme aslında sadece akıllı telefonlar ve tabletler için değil birçok elektronik cihaz tarafından kullanılmaktadır. Ancak en çok bilinen tabi ki akıllı telefonlar.

Aynı model telefonlara güncellemelerin ulaşmasındaki zaman farkı da bu sistemden kaynaklanıyor. O yüzden güncellemelerin yayınlanmasından hemen sonra bana güncelleme gelmedi diye telaş etmenize gerek yok. Bunu bir sıraya alma gibi de düşünebilirsiniz.

Kullanmakta olduğunuz cihaza OTA güncellemesi olduğu taktirde bir uyarı gelir. Eğer batarya seviyeniz ve internet bağlantınız uygun şartlarda ise güncellemenizi yapabilirsiniz. Unutmayın her güncellemeden önce dikkat etmeniz gereken en önemli şey şarjınızın en az %50 seviyesinde olması. Çünkü güncelleme esnasında telefonunuzun kapanması durumda tekrardan ROM yüklemesi yapmanıza sebep olabilir.

 

2 YORUM

Yorum Yapın, Değer Katın: