Samsung, iPhone için 9 Milyar Dolar Harcama Yapıyor!

0
313
iPhone 8 Konsept

Samsung, büyük Galaxy Note 7 batağından sonraki ilk önemli sınavı olan Galaxy S8 hakkında oldukça iyimser. Galaxy S8, şirkete bir ton gelir getirecekken Samsung, bu yıl iPhone 8’in gelişi hakkında oldukça heyecanlı. Bunun nedeni ise Apple’ın ilk defa iPhone’da OLED ekran kullanacak olması ve bu OLED ekranların Samsung tarafından tedarik edilecek olmasından kaynaklanıyor.

The Investor’un paylaştığı yeni bir raporda, Samsung Display’in OLED üretimini genişletme planlarını yavaş yavaş uygulamaya koyduğu kaydediliyor. Sitenin kaynaklarına göre şirket, bu yıl genişletme konusunda sadece 10 trilyon won (8.9 milyar dolar) harcayacak.

Apple’ın OLED teknolojisine geçme kararı büyük ihtimalle Samsung Display’in bu muazzam yatırımla devam etmesini sağladı. Apple mobil pazarı şekillendirmeye ve yönlendirme devam ediyor ve diğer telefon üreticilerinin yakın gelecekte Apple’ın OLED ekran adımını izlemesi bekleniyor. Ancak Samsung, yıllarca Galaxy serisi akıllı telefonlarında OLED ekran panellerini kullanırken, Apple da LCD teknolojisini iPhone’da tutmaya devam etti. Geçmişteki Galaxy S ve Galaxy Note modellerindeki OLED ekranlar, aynı yılın iPhone rakiplerine kıyasla (ekran noktasında) üstün performans sergilediler.

Samsung şu anda OLED pazarın yüzde 95’inden fazlasına sahip. Bu yüzden Apple, OLED iPhone’ları için bir tedarikçi olarak Samsung Display’i seçti. Samsung Display’in rakipleri ayrıca OLED ekran üretim hatlarına büyük yatırımlar yapıyor ancak Samsung genel üretim açısından büyük bir avantaja sahip.

Samsung büyük olasılıkla Apple’ın ekran ihtiyacını uzun bir süre karşılamak istiyor. Raporda, Çinli akıllı telefon üreticilerinin üst düzey akıllı telefonlarında, OLED ekranları kullanmaya çalıştıkları kaydediliyor. Bu noktada Samsung, sadece üst düzey modellerinde değil, telefonlarının yüzde 70’inde OLED ekran kullanıyor.

Son raporlara göre Apple ve Samsung toplam 160 milyon OLED ekran paneli için en az iki OLED ekran sözleşmesi imzaladılar. Apple, 60 milyon OLED ekran paneli için 4.3 milyar dolar ödemeyi kabul etti. Bu da, Samsung’un OLED ekran üretim kapasitesini yükseltmek için neden bu kadar çok para harcamak üzere olduğunu açıklıyor.

Yorum Yapın, Değer Katın: