Tizen işletim sistemi, Android’in önüne geçti!

1
493
tizen

Samsung‘un üretmiş olduğu Tizen işletim sistemli akıllı saatler son araştırma verilerine göre Dünya’nın en büyük ikinci smartwatch OS sistemi konumuna geldi.

Samsung’un ürettiği açık kaynaklı işletim sistemi Tizen, yapıldığı günden bugüne oldukça fazla katetti. Baktığımız zaman Samsung, giyilebilir teknoloji ürünleri ve ev aletlerine kadar birçok alanda kullandığı Tizen’in şuan için tek kullanan firma. Açık kaynaklı bir işletim sistemi olmasına rağmen şimdilik diğer firmalar için çok da tercih edilmiyor. Özellikle Samsung, Tizen işletim sistemini kullandığı akıllı saatlerde büyük yok katetti.

Tizen Experts‘in yaptığı araştırmalara göre, 2017 yılının ilk çeyreği itibari ile Android akıllı saatlerinin önüne geçerek Dünya’nın ikinci konumuna geldi. Aşağıdaki grafikte de görebileceğiniz gibi yüzde 57 ile Apple‘ın üretmiş olduğu watchOS işletim sistemi halen lider konumda. Samsung’un şuan için o rakamlara ulaşması güç gibi görünsede birkaç yıl içinde bu dengeler değişebilir.

akilli-saat-kullanim-oranlari

Pazardaki payını git gide kaybeden Android işletim sistemli akıllı saatlerin bu duruma gelmesinin en büyük sebebi belki de Google’ın Android Wear için gerekli ilgiyi göstermemesi diyebiliriz. Bunun en büyük kanıtı ise Android Wear 2.0‘ın fazlasıyla ertelenmesi gösterilebilir.

Öte yandan Samsung ise Gear akıllı saatleri ile oldukça başarılı bir yol izliyor. İlk çıkardığı saatler çok beğenilmese de Gear S2 ve Gear S3 tüm kullanıcılar tarafından oldukça beğenildi. Tizen işletim sisteminin şimdilik tek dezavantajı uygulama eksikliği olarak görülebilir ancak bu durumda gün geçtikçe daha da gelişiyor.

Samsung’un en son çıkardığı akıllı saatin bu kadar hızlı olarak pazara yayılmasının en büyük sebebi, Gear S3’ün görünüş olarak bir akıllı saat gibi değil de normal bir saat gibi görünüyor olması diyebiliriz. Çünkü kullanıcılar tarafından yapılan geri dönüşler en çok bu yönde.

 

1 YORUM

 1. Akıllı saat aldığını düşünen aptal yerine konulmuş kullanıcılar.

  Sesli komut özelliği bile yok. 375TL ye aldığım Zenwatch 2 bile “Türkçe” olarak bir şey söylüyorum yapıyor.

  Gear S3.

  Arkadaş saat güya akıllı ama saati gösteriyor sadece. Bir mesaj atayım desen küçücük ekranda senden klavye kullanmanı istiyorlar. Klavye kullanacak olduktan sonra telefonu çıkarırım arkadaş.

  Ya hadi iyi tamam. Türkçe yok. Tüm sülaleye, rehberimizdeki herkesi aklımıza gelecek herkesi kursa yazdırdık ingilizce öğrettik diyelim. Arkadaş isim konusunu nasıl halledeceğiz? Yani demek istediğim Message to dedik. OK sorun yok. Ben Ayşe yi, Hayrettin i, Mahmut u, Ömer i nasıl ingilizce okuyacağım söylesene bana?

  Ulan tamam ona da tamam hepsine tamam. Tüm sülale gittik nüfus müdürlüğüne ingilizce isme çevirdik ismimizi diyelim. O da ne! O özellik kapalı.

  Sen sonra çık bir de utanmadan bu saati akıllı saat diye 1300TL ye sat. Hem de böyle sesli mesajlaşma reklamları ile birlikte.

  Android Wear şu an watchos dan da, Tizen den de iyi bir konumda. Satışları az ama bunun sebebi kullanıcı kitlesi ile alakalı. İWatch alanların %90 ı zaten pahallı diye alıyor. Gear S3 alanların %40 ı sırf şekli için alıyor.

  Yani yıl olmuş 2017. Telefonu cebinden çıkarmadan “Kardeşime mesaj at. Bu hafta sonu mangal yapalım mı” diye mesaj atamıyorsan. Hiç durma intahar et.

Yorum Yapın, Değer Katın: