Türkiye’de Kullanılan En Popüler Mobil İşletim Sistemi Android!

0
120
Android

Dün, Windows’un yıllardır süren egemenliğinin sona erdiğini ve artık dünyanın en popüler işletim sisteminin Android olduğunu duyurmuştuk. Tüm bu bilgileri ise StatCounter’ın Mart 2012-Mart 2017 arasında elde ettiği verileriyle hazırladığı raporundan ayıkladık.

StatCounter, dünyanın en popüler işletim sisteminin Android olduğunu açıkladığı raporunda Türkiye için de özel analizlere yer veriyor. Analiz şirketinin Türkiye için elde ettiği verilere göre, sadece Türkiye’den kullanılan cihazlarla internete yapılan erişime göre tüm platformlarda Android yüzde 52,74 ile en popüler konumda. İkinci sırada yüzde 32,88’le Windows yer alırken üçüncü sırada ise yüzde 12,01 ile iOS yer alıyor.

Türkiye Android

Türkiye’de internete tablet kullanarak ulaşan kullanıcılarının yüzde 68,98’inin cihazında Android çalışırken, yüzde 30,00’ında iOS çalışıyor. Üçüncü sırada ise düşük bir oranla Blackberry OS yer alıyor.

Türkiye Tablet

Türkiye’de masaüstünde yüzde 94,82’lik oran ile Windows kullanılırken, ikinci sırada yüzde 2,38 ile OS X (macOS) yer alıyor.

Türkiye Masaüstü

Mobil tarafındaysa Türkiye’de, yüzde 80,91 gibi ezici bir üstünlükle Android ilk sırada yer alırken, iOS 17,62 ile ikinci sırada yer alıyor. Windows mobile ise düşük bir oranla üçüncü sırada yer alıyor.

Türkiye Mobil

Araştırma sonucunun tümüne bakıldığında Türkiye’nin, dünya geneline uyan bir yapıda durduğu görülüyor. Özellikle fiyat bakımından her cebe uyan akıllı telefonlarda Android’in yer alması ve yine fiyat bakımından her cebe uyan masaüstü ve dizüstü bilgisayarlarda Windows’un yer alması sebebiyle bu iki platformun iOS ve macOS (OS X)’e göre ezici bir üstünlükle ülkemizde öne çıkmalarının nedenini açıklamak mümkün.

Yorum Yapın, Değer Katın: