Ucuz Android Telefonlar Veri Mi Sızdırıyor?

0
86
ucuz-android-telefonlar-veri-mi-sizdiriyor

Uygun fiyatlı diye çoğu zaman yoğun olarak tüketilen, hatta düşük fiyat kampanyalarından dolayı televizyon reklamlarından dahi alınan Android telefonlarda arka kapı olduğunu biliyor muydunuz? Yapılan araştırmalar, genellikle Çin menşeli firmaların yazılıma arka kapı ekleyerek Çin’e veri sızdırdığı ortaya çıktı!

Duyuru Yapıldı

Geçtiğimiz günlerde Amerikalı telefon üreticisi BLU, 120.000 telefonunun arka kapı yazılımının yüklü olduğu ve bu arka kapıya ait tüm izlerin kaldırılması için güncelleme yayınlayacağını açıklamıştı. Bu haberden sonra güvenlik şirketi Kryptowire; yapmış olduğu araştırma sonucu bazı Android telefonların gizlice Çin’e veri gönderen bir arka kapıya sahip olduğunu keşfetti.

Açıklamalar Da Enteresan

Casus yazılımı geliştiren Adups, yazılımın kimliği belirlenemeyen Çinli müşterilerin Çin’deki bazı telefon kullanıcılarının davranışlarını izlemelerine yardımcı olmak için tasarlandığını, ancak bu yazılımın dünya geneline nasıl yayıldığını anlamadıklarını dile getiriyor. Yani ‘haberimiz olmadan gelişmiş’ demenin farklı bir boyutu bu durum da.

Bu konu ile ilişkili olarak Apple tarafından yapılan açıklamalara bakarsak, daha önceden FBI ile sorun yaşadığını hatırlarsınız bu yüzden. FBI bir arka kapı rica etmişti iPhone için ve APPLE bu durumu sert bir dille eleştirerek reddetmişti.

Yorum Yapın, Değer Katın: