Uygulama İndirmek için Tek Tercihiniz Google Play Olsun!

0
192
google-play-android

Güvenliğimiz oldukça önemli bir konu. Hele ki elimizin altında, parmaklarımızın ucunda Android gibi son derece özgür bir mobil işletim sistemi yer alıyorsa bu konuda dikkatli olmak gerekiyor.

En son Android dünyasını şok eden bir gelişmeyi sizlerle paylaşmış ve 1.3 milyon Android cihazın tehlike altında olduğunu söylemiştik. Gooligan olarak adlandırılan kötü amaçlı yazılım ile bunun sağlandığı bilinen bir gerçek artık. Google her ne kadar bunun önlemini almış olsa da tehlikeler bunlara bitmiyor.

Malumunuz Android’te .apk uzantısı ile kullanılan uygulama yükleme dosyalarını Google Play dışındaki yerlerden telefonunuza indirmek ve yüklemek oldukça kolay. Ancak Google Play’de ücretli bir uygulamanın başka bir yerde ücretsiz olması bunun tümüyle ücretsiz olduğu anlamına gelmiyor. Yani böyle bir girişimde bulunduğunuzda bazı bedeller ödeyebilirsiniz. Üstelik oldukça ciddi bedeller söz konusu olabilir.

Şifreleriniz, verileriniz gibi hem gizlilik hem de güvenlik arz eden pek çok şeyinizi kendi ellerinizle artniyetli kişilerin önüne sunabilirsiniz. Google Play aracılığı ile sizi tehdit edebilecek bir düzeni oturtabilen hackerların veya hacker topluluklarının açık bir ortamda neler yapabileceğini sanıyorum ki tarif etmeye gerek yoktur.

Bu sebeple dikkatli olmanızda ve uygulama indirmek için Google Play’i tercih etmenizde fayda var.

Yorum Yapın, Değer Katın: