Uzak Durmanız Gereken Virüslü Android Uygulamaları

0
524
virüs

Bilindiği üzere Android platformuna uygulama ve oyun yüklemek diğer platformlara göre daha kolay ve yüklenen uygulamalar daha az denetimden geçiyor. Bunun sonucu olarak da Play Store‘de birçok virüslü, zararlı uygulamalar ve oyunlar bulunuyor.

Bu virüslerden en tehlikeli olanlardan birisi ise sadece geçtiğimiz yıl 10 milyondan fazla Android cihaza bulaşan HummingBad virüsü ve bu virüs yaratıcısına ayda 300.000 dolar gibi çok büyük rakamlar kazandırabiliyordu.

Son zamanlarda görülmeyen bu virüs farklı bir boyut kazanarak tekrar platformlara döndü. Check Point isimli bir güvenlik şirketi tarafından tekrar keşfedilen virüsün yeni adı ise HummingWhale. Evrimleşen virüsün yeni kodları ile birlikte şuan ki en karmaşık Android reklam virüsü.

Virüsün cihazlarda bulunması da oldukça zor ve virüs yerleştiği cihazlarda root iznine gerek duymadan direkt olarak çalışmaya başlıyor. Karşınıza ard arda gelen reklamlar sayesinde de yaratıcısına binlerce dolar para kazandırıyor. Şuana kadar virüsün tespit edildiği uygulamalara aşağıdaki listeden bakabilir ve bu uygulamalardan uzak durabilirsiniz.

zararli-yazilim-liestesi

 

 

Yorum Yapın, Değer Katın: